Jaka jest historia "Polki Dziadek" - symbolu "Lata z Radiem"?

6/20/2021, 8:00:00 PM

Co roku słuchacze "Lata z Radiem" ze wzruszeniem wysłuchują pierwszych taktów "Polki Dziadek". Ta skoczna, pełna optymizmu melodia stała się jednym z najważniejszych symboli audycji. A korzenie kompozycji sięgają znacznie głębiej w przeszłość.

Jaka jest historia "Polki Dziadek" - symbolu "Lata z Radiem"?

Czytaj też:
taniec ludowy.jpg
Od austriackiej melodii do dżingla Lata z Radiem. Polka Dziadek!

Kiedy w latach 70. XX wieku rodził się pomysł nowej wakacyjnej audycji Polskiego Radia, pojawiła się potrzeba emitowania utworu rozrywkowego, który słuchaczom kojarzyłby się z latem. Wybór padł na "Polkę Dziadek", a utwór ten twórcy "Lata z Radiem" - Aleksandrowi Tarnawskiemu zaproponował wieloletni dziennikarz muzyczny Polskiego Radia - Michał Rybczyński.

LATO Z RADIEM 2021 >>

YouTube/Polskie Radio

Autor nieznany

Utwór powstał na terenie dzisiejszej Austrii, pod koniec XIX wieku, nie wiadomo jednak nic na temat autora. Szczególnie popularna "Polka Dziadek" była w Austrii i Bawarii, ale tak naprawdę rozprzestrzeniła się na cały świat. W roku 1907 Kapela 14 Bawarskiego Regimentu Piechoty nagrała utwór znany jako "A Hupfata". Po raz pierwszy pojawił się on wówczas na okładce płyty szelakowej. Ta, w przeciwieństwie do płyty winylowej, wykonana jest na bazie żywicy z wydzieliny owadów.

Czytaj też:
Andrzej Smolik 1200x660 PAP.jpg
Andrzej Smolik: aranżacja "Polki Dziadek" to było trudne zadanie

"Polka Dziadek" nad Wisłą

W Polsce początkowo utwór został spopularyzowany przez kompozytora Karola Namysłowskiego. Zaaranżował on melodię "Polki" na potrzeby swojego zespołu. W roku 1913 prawa autorskie do tej aranżacji osobiście zastrzegł. Kolejna ważna data to właśnie lata 70. XX wieku. Wówczas "Polka Dziadek" stała się sygnałem "Lata z Radiem". Na potrzeby audycji, utwór nagrano trzy lata później. W roku 2018 kompozytor - Andrzej Smolik stworzył nową wersję popularnego utworu.

YouTube/Polskie Radio

Czytaj też:
klub wielbicieli agaty ch hp 1200x660.jpg
Słuchacze zdecydują o losach bohaterów. Interaktywna powieść "Lata z Radiem"

Spór o prawa autorskie

Jak opowiada Roman Czejarek, wieloletni kierownik audycji, po roku 1990 wokół "Polki Dziadek" powstało zamieszanie. Do redakcji Polskiego Radia zaczęły napływać listy, w których nadawcy przekonywali, że właśnie oni są autorami melodii. Jedna ze słuchaczek przez kilkanaście lat pisała, że autorem jest jej dziadek. - Argumentem, który przytaczała, był fakt, że dziadek od wielu lat grał wspomniany utwór na pianinie. Swoje wiadomości przekazywała nie tylko do kolejnych prezesów Polskiego Radia, ale nawet do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - wspomina Czejarek.

Zobacz także:

Zobacz, jak nasi słuchacze tańczą "Polkę Dziadek"

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

mg

Powrót

Podróże, wspomnienia i wpadki - jubileuszowe "Lato z Radiem" zakończone

Jubilot! Bocian "Lata z Radiem" ma imię

"Lato z Radiem" w Elblągu. Miasto wypełnione historią czy nowoczesnością?