"Wyjątkowe lektury Lata z Radiem". Wystartowaliśmy we wtorek

6/21/2022, 10:00:00 PM

Od 29 kwietnia przedstawialiśmy słuchaczom radiowej Jedynki propozycje lektur "Lata z Radiem", zaś całą akcję zakończyliśmy Wielkim Finałem. Plebiscyt nie wyłonił jednoznacznego zwycięscy, dlatego chcemy tego lata zaproponować pięć różnych lektur, które zdobyły największą liczbę głosów. We wtorek (21.06) rozpoczęliśmy powieścią kryminalną "Lesio" Joanny Chmielewskiej.

"Wyjątkowe lektury Lata z Radiem". Wystartowaliśmy we wtorek

W każdy poniedziałek i piątek, do 10 czerwca, po godz. 10.35 proponowaliśmy fragmenty słuchowiska lub czytane przez aktorskie gwiazdy fragmenty powieści.

To były prawdziwe perły z radiowego archiwum: frapujące powieści przygodowe, zajmujące romanse, wciągające kryminały. Klasyka światowej literatury w wydaniu dźwiękowym i w interpretacji niezapomnianych głosów. Wśród propozycji były również lektury napisane i nagrane specjalnie dla "Lata z Radiem".

Nowa lektura co dwa tygodnie

Słuchacze mogli głosować i wybierać te powieści, które chcieliby latem posłuchać. Plebiscyt nie wyłonił jednak jednoznacznego zwycięscy, dlatego chcemy tego lata zaproponować pięć różnych lektur, które zdobyły największą liczbę głosów naszych słuchaczy. Każdą z nich emitować będziemy przez dwa tygodnie.

We wtorek (21.06) rozpoczęliśmy powieścią kryminalną autorstwa Joanny Chmielewskiej "Lesio", natomiast kolejną lekturę zdradzimy po dwóch tygodniach.

"Lesio" Joanny Chmielewskiej

To jedna z najdowcipniejszych, najzabawniejszych i najczęściej wznawianych sensacyjno-humorystycznych powieści Joanny Chmielewskiej, wydana w roku 1973 po raz pierwszy. Autorka stworzyła tu postać pozornie niezaradnego, wiecznie spóźnionego i zakochanego bez wzajemności tytułowego bohatera - architekta pracującego w biurze projektów, który wplątuje się w serię niezwykłych, zabawnych przygód. Posłuchamy jej w mistrzowskiej interpretacji Ireny Kwiatkowskiej.

Zobacz też:

"Lato z Radiem"  kultowa audycja Polskiego Radia

"Lato z Radiem" zaistniało na antenie 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Pierwsze "Lato z Radiem" w niczym nie przypominało późniejszych wydań. Pierwotnie był to krótki magazyn informacyjny, a od 1973 roku rozpoczęto nadawanie programu na żywo. Z każdym kolejnym rokiem "Lato z Radiem" stawało się audycją coraz bardziej niezwykłą, która łączyła pokolenia i pozwalała stworzyć ze słuchaczami wyjątkową atmosferę.

W ubiegłym roku "Lato z Radiem" obchodziło 50. urodziny. Program 1 Polskiego Radia przygotował z tej okazji szereg atrakcji, które pozwoliły świętować tak wyjątkowy jubileusz. Reporterzy odwiedzali najpiękniejsze miejsca na mapie Polski – od morza do Tatr. Nie zabrakło też koncertów największych gwiazd. Wystąpili m.in. Cleo, Maryla Rodowicz czy zespół Pectus.

DS/IP

Powrót