"Wyjątkowe lektury Lata z Radiem". Za nami pięć powieści

9/1/2022, 9:00:00 AM

Plebiscyt na Lekturę "Lata z Radiem" nie wyłonił jednoznacznego zwycięzcy, dlatego tego lata prezentowaliśmy pięć różnych lektur, które zdobyły największą liczbę głosów. Za nami "Lesio" Joanny Chmielewskiej, "Duma i uprzedzenie" Jane Austen, "Pies Baskerville'ów" Arthura Conana Doyle'a i "Lalka" Bolesława Prusa i "Boczne drogi" Joanny Chmielewskiej.

"Wyjątkowe lektury Lata z Radiem".  Za nami pięć powieści

W każdy poniedziałek i piątek, do 10 czerwca, po godz. 10.35 proponowaliśmy fragmenty słuchowiska lub czytane przez aktorskie gwiazdy fragmenty powieści.

To były prawdziwe perły z radiowego archiwum: frapujące powieści przygodowe, zajmujące romanse, wciągające kryminały. Klasyka światowej literatury w wydaniu dźwiękowym i w interpretacji niezapomnianych głosów. Wśród propozycji były również lektury napisane i nagrane specjalnie dla "Lata z Radiem".

Nowa lektura co dwa tygodnie

Słuchacze mogli głosować i wybierać te powieści, które chcieliby latem posłuchać. Plebiscyt nie wyłonił jednak jednoznacznego zwycięzcy, dlatego chcemy tego lata zaproponować pięć różnych lektur, które zdobyły największą liczbę głosów naszych słuchaczy. Każdą z nich emitować będziemy przez dwa tygodnie.

We wtorek (21.06) rozpoczęliśmy powieścią kryminalną autorstwa Joanny Chmielewskiej "Lesio". Dwa tygodnie później (4.07) usłyszeć można było "Dumę i uprzedzenie" Jane Austen. Na antenie pojawiały się również: "Pies Baskerville'ów", "Lalka" i "Boczne drogi".

"Lesio" Joanny Chmielewskiej

To jedna z najdowcipniejszych, najzabawniejszych i najczęściej wznawianych sensacyjno-humorystycznych powieści Joanny Chmielewskiej, wydana w roku 1973 po raz pierwszy. Autorka stworzyła tu postać pozornie niezaradnego, wiecznie spóźnionego i zakochanego bez wzajemności tytułowego bohatera - architekta pracującego w biurze projektów, który wplątuje się w serię niezwykłych, zabawnych przygód. Posłuchamy jej w mistrzowskiej interpretacji Ireny Kwiatkowskiej.

"Duma i uprzedzenie" Jane Austen

Słynna powieść równie słynnej angielskiej pisarki Jane Austen wydana w roku 1813. Wielokrotnie ekranizowana, a jej główne postaci znalazły kontynuacje także we współczesnych romansach, np. w "Dzienniku Bridget Jones", w której to powieści pojawia się szlachetny, choć dumny Darcy, odbicie Darcy'ego z "Dumy i uprzedzenia".

Austen była mistrzynią w kreśleniu charakterów swoich rodaków oraz oddaniu klimatu i realiów Brytanii pierwszej połowy XIX wieku, w której kobiety były całkowicie zależne od mężczyzn i dobrego zamążpójścia, a majątek mógł dziedziczyć tylko mężczyzna, nawet najdalszy i nieznajomy krewny. Znamy to przecież także ze znakomitej powieści "Rozważna i romantyczna" również pióra Jane Austen.

Nasza słuchowisko zostało nagrane w 1994 roku do cyklu prezentowanego w Programie 2 Polskiego Radia "Romanse i nie tylko".

W roli Darcy'ego wystąpił Marek Barbasiewicz, Elżbietą Benett była Joanna Sobieska, panią Benett Barbara Horawianka, a panem Benettem Lech Ordon.

"Pies Baskerville'ów" - Arthur Conan Doyle

Pies Baskerville’ów to jedna z najsłynniejszych powieści detektywistycznych sir Arthura Conana Doyle’a o detektywie Sherlocku Holmesie, publikowana w odcinkach od sierpnia 1901 roku w czasopiśmie "The Strand Magazine", w postaci książkowej ukazała się w marcu 1902. Wtedy też powstał pierwszy polski przekład.

Doktor Jakub Mortimer z Grimpen w hrabstwie Devon przybywa na Baker Street przedstawiając Sherlockowi Holmesowi i doktorowi Watsonowi wstrząsającą legendę o psie Baskerville’ów, zanotowaną w manuskrypcie datowanym na rok 1742. Głosi ona, że każdego z Baskerville`ów dopadnie klątwa za grzechy ich przodka Hugona – poniosą śmierć zagryzieni przez straszliwego psa. Przybyły z Kanady ostatni dziedzic otrzymuje anonimowe ostrzeżenia. Holmes postanawia zbadać sprawę.

Tę tajemniczą i mroczną historię brawurowo przeczytał Jarosław Gajewski.

"Lalka" Bolesława Prus

Najsłynniejsza powieść Bolesława Prusa. Drukowano ją najpierw w "Kurierze Codziennym" w latach 1887-1889, w wersji książkowej ukazała się w roku 1890.

Stanisław Wokulski, główny bohater, stał się literackim symbolem, pokolenia uczniów zastanawiały się, czy więcej w nim romantyka czy pozytywisty, Izabela Łęcka została na wieki uosobieniem kobiety pustej i pozbawionej uczuć.

W radiowej wersji tej historii miłosnej, rozgrywającej się na tle przemian społecznych i historycznych, wyreżyserowanej przez Andrzeja Łapickiego, Wokulskiego zagrał Stanisław Zaczyk, Izabelę Anna Seniuk, jej ojca Jan Świderski, dodajmy, że baronową Krzeszowską była Barbara Krafftówna, a Ignacym Rzeckim Henryk Borowski.

Nagranie powstało w roku 1971 do cyklu "Co wieczór powieść w wydaniu dźwiękowym". Zrealizował je Wojciech Truszczyński, adaptacji dokonała Halina Krzyżanowska.

"Boczne drogi" Joanny Chmielewskiej

"Boczne drogi" to pierwsza powieść kryminalna, którą Joanna Chmielewska napisała o swojej rodzinie. Mieszkająca w Kanadzie ciotka Teresa przyjeżdża do Polski i chce odwiedzić miejsca, których jeszcze nie widziała. Od początku, od samego przylotu na warszawskie lotnisko, uczestników podróży prześladują dziwne wypadki, zaskakujące sploty wydarzeń - a w końcu znika Teresa…

Tę powieść, jeszcze przed publikacją książkową, czytała w roku 1976 w "Lecie z Radiem" Barbara Krafftówna. Od tego momentu została wierną przyjaciółką audycji. Warto więc tę niezwykłą, szaloną lekturę przypomnieć.

Zobacz też:

"Lato z Radiem"  kultowa audycja Polskiego Radia

"Lato z Radiem" zaistniało na antenie 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Pierwsze "Lato z Radiem" w niczym nie przypominało późniejszych wydań. Pierwotnie był to krótki magazyn informacyjny, a od 1973 roku rozpoczęto nadawanie programu na żywo. Z każdym kolejnym rokiem "Lato z Radiem" stawało się audycją coraz bardziej niezwykłą, która łączyła pokolenia i pozwalała stworzyć ze słuchaczami wyjątkową atmosferę.

W ubiegłym roku "Lato z Radiem" obchodziło 50. urodziny. Program 1 Polskiego Radia przygotował z tej okazji szereg atrakcji, które pozwoliły świętować tak wyjątkowy jubileusz. Reporterzy odwiedzali najpiękniejsze miejsca na mapie Polski – od morza do Tatr. Nie zabrakło też koncertów największych gwiazd. Wystąpili m.in. Cleo, Maryla Rodowicz czy zespół Pectus.

DS/IP/mg

Powrót