Roman Czejarek o tegorocznym "Lecie z Radiem": musimy być razem

6/21/2022, 9:50:00 AM

Miłośnicy "Lata z Radiem" czekali na tę chwilę przez dziesięć miesięcy. Punktualnie o 9, po raz kolejny zabrzmiała polka "Dziadek". Wcześniej, Roman Czejarek opowiedział o tym, jak - w obliczu wojny na Ukrainie - będzie wyglądała pięćdziesiąta pierwsza edycja audycji. - Musimy być razem - nie ma wątpliwości dziennikarz Polskiego Radia.

Roman Czejarek o tegorocznym "Lecie z Radiem": musimy być razem

Roman Czejarek zaprasza na tegoroczne "Lato z Radiem" (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

"Lato z Radiem" od początku tworzyli ludzie wyjątkowi: Sławomir Szof, Tadeusz Sznuk, Stanisława Stec czy pomysłodawca audycji, Aleksander Tarnawski. Dziś tradycję sprzed ponad pięćdziesięciu lat kontynuują kolejni. Wśród nich jest Roman Czejarek, związany z "Latem z Radiem" od ponad trzydziestu lat. - Gdyby mi ktoś powiedział, wtedy gdy zaczynałem, że to będzie praktycznie całe moje radiowe życie, nie uwierzyłbym - przyznaje w rozmowie z Danielem Wydrychem.

Bądźmy razem

Choć planowanie nowej edycji "Lata z Radiem" zaczyna się już we wrześniu i trwa przez cały rok, niejednokrotnie sytuacja wymusza gwałtowne zmiany. Tak było przy okazji pandemii koronawirusa, tak było również po wybuchu wojny na Ukrainie. - Na początku tego roku wydawało się, że wreszcie będzie normalnie. No i stało się to, o czym wiemy. Wszyscy zadajemy sobie pytanie: "Co będzie dalej?". Znowu "Lato z Radiem" musiało się w ostatniej chwili zmienić - tłumaczy Roman Czejarek.

"Mamy siebie – pochwalmy się Polską" to hasło tegorocznej edycji "Lata z Radiem". Polskie Radio chce w ten sposób podkreślić wagę ogólnonarodowej wspólnoty, ale jednocześnie wyrazić solidarność z Ukraińcami. - Hasło tegorocznego "Lata z Radiem" jest bardzo fajne. Im gorzej dzieje się za granicami Polski, tym bardziej musimy być razem - nie ma wątpliwości dziennikarz Polskiego Radia. Dodaje, że jednym z elementów audycji będzie Plebiscyt Liga Superbohaterów.

Szukamy Superbohatera i ... rysia

Plebiscyt służy pokazaniu osób, które pomagają innym. Nie chodzi o wielkie fundacje i wielkie akcje, ale osoby, które na co dzień bezinteresownie wspierają potrzebujących. - Są tacy ludzie, którzy na podwórku, na ulicy, w bloku, w szkole, w domu kultury, w bardzo różnych miejscach robią coś dla kogoś innego. W ogóle nie przychodzi im do głowy pytanie "za ile" - wyjaśnia gość "Sygnałów dnia". To osoby o dużej skromności, nienarzucające się i pozostające w cieniu. Taką osobę można zgłosić TUTAJ. 

W tym roku, po raz kolejny stworzono maskotkę "Lata z Radiem". To ryś. Cechy szczególne? Uszy zakończone czarnymi pędzelkami włosów, bokobrody i cętkowane futro. Świetnie wspinają się po drzewach i szybko między nimi biegają. Zobaczyć go "na żywo" to sukces. Ale dla reporterów "Lata z Radiem" nie ma rzeczy niemożliwych. Na poszukiwania wybrał się Maciej Walecki. - Mam nadzieję, że ta sztuka mu się uda. To chyba jedno z najbardziej tajemniczych i umiejętnie skrywających się zwierząt w Polsce - słyszymy.

00:00

 

"Lato z Radiem" to jednak również masa innych atrakcji. Nasi reporterzy ponownie ruszą w trasę. Zwiedzą najpiękniejsze zakątki Polski, o których barwnie opowiedzą. Słuchaczy zaprosimy na Familijne Pikniki - w każdą sobotę lata, w innym mieście. Będą też oczywiście konkursy: "Skojarzenia Lata z Radiem", a także nowość: "Koszyk Lata z Radiem".

YouTube/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: Roman Czejarek

Data emisji: 21.06.2022

Godzina emisji: 8.40

mg

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

Powrót