Rowerem po Tarnowie i okolicach. Ruszył Peleton "Lata z Radiem"

6/24/2022, 12:40:00 PM

Dziś wystartował pierwszy tegoroczny Peleton "Lata z Radiem". Na początek, miłośnik rowerów Patryk Michalski przemierzał na dwóch kółkach okolice Tarnowa. Jutro odbędzie się tu pierwszy Familijny Piknik "Lata z Radiem".

Rowerem po Tarnowie i okolicach. Ruszył Peleton "Lata z Radiem"

Patryk Michalski w ramach Peletonu "Lata z Radiem" odwiedził Tarnów i okolice (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Patryk Michalski w ramach Peletonu "Lata z Radiem" odwiedził Tarnów i okolice cz. 2 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Patryk Michalski w ramach Peletonu "Lata z Radiem" odwiedził Tarnów i okolice cz. 3 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Patryk Michalski w ramach Peletonu "Lata z Radiem" odwiedził Tarnów i okolice cz. 4 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Kilkanaście dni temu w Tarnowie otwarto Bike Park Marcinka. Trzy trasy – tzw. single tracki – to raj dla miłośników kolarstwa górskiego i jednej z jego odmian czyli downhillu. - Ta góra jest miejscem, na którym odbywa się jeden z najstarszych pucharów kolarstwa górskiego. Dodatkowo, chłopaki budowali swoje dzikie trasy, były rozmieszczone w lesie. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu udało nam się to ucywilizować - mówi Piotr Mucha, jeden z pomysłodawców projektu.

Poranek z adrenaliną

Chętnych czeka ponad kilometr podjazdu (ponad 120 metrów w pionie). To duże wyzwanie dla osób, które nie mają dobrej kondycji. Sposób zjazdu powinien być uzależniony od posiadanych umiejętności. - Gdy zjeżdżamy wolniej, te przeszkody nie są tak straszne - przekonuje gość audycji. Do wyboru mamy trzy trasy: "Teściu", "Spycek" i "Przecinak". - "Przecinak" posiada najmniej dużych i twardych przeszkód do pokonania. Trasa ta jest wyłożona ubitym szutrem, co sprawia że bez względu na warunki atmosferyczne jest bezpieczna - tłumaczy Piotr Mucha w rozmowie z Patrykiem Michalskim. 

Trudniejszą trasą jest "Spycek". Nazwa, zdrobniała, pochodzi od założyciela miasta Tarnów Spycimira Leliwity. Żyjący w XIV wieku szlachcic i dyplomata pełnił m.in. funkcję kasztelana krakowskiego, kasztelana wiślickiego i kasztelana sądeckiego. "Spycek" składa się z większej ilości przeszkód stanowiących dla kolarzy formę placu zabaw. Wreszcie ostatnia, najbardziej wymagająca: "Teściu". - Nazwa wzięła się od skrótu nazwy "Tarnowskie Ściganki". To impreza, która odbywa się w Tarnowie. A sama trasa wymaga już odpowiednich umiejętności, są na niej najtrudniejsze przeszkody - przyznaje gość "Lata z Radiem".

Mknąc przez historyczne centrum miasta

Po ekstremalnych przygodach w Bike Parku, Patryk Michalski ruszył do miasta. Jadąc ulicą Wałową, głównym i reprezentacyjnym deptakiem Starego Miasta reporter "Lata z Radiem" obserwował młodzież, tłumnie świętującą zakończenie kolejnego roku szkolnego. Na rogu Wałowej i Rybnej trafił natomiast na wyjątkowy pomnik. - Ach, to Roman Brandstaetter. Pisarz i poeta urodzony 3 stycznia 1906 roku. Beret na głowie, fajka w dłoni. Uszanowanie panie Romanie - relacjonował Patryk Michalski. Historyczne centrum Tarnowa zbudowano na wzgórzu...

A nad całością po dziś dzień góruje wieża Bazyliki Katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Mknąc na dwóch kółkach, reporter "Lata z Radiem" podziwiał zabytkowe kamienice. - Gdybyśmy jechali ulicą Wałową sto lat temu, minęlibyśmy się z pewnością z tramwajem. Właśnie tędy kursował w latach 1911 - 1942. To była tylko jedna linia, ale tramwaj ten żyje również w pamięci dzisiejszych tarnowian - podkreślał Patryk Michalski. Kostka na ulicy Wałowej ułożona jest nawet w kształt szyn, a na placu Sobieskiego stoi czerwony wagon z numerem 7.

W przededniu Familijnego Pikniku

Tarnów to jedno z najstarszych polskich miast. Lokowane przez króla Władysława Łokietka w 1330 roku. Sercem Starego Miasta jest Rynek, na który Patryk Michalski dotarł przed południem. Właśnie tu, w sobotę (25.06) od godziny 11.00 wyjątkowe wydarzenie. Pierwszy Familijny Piknik "Lata z Radiem". W programie spotkanie z gwiazdami audycji, Sławą Bieńczycką i Romanem Czejarkiem, liczne konkursy, quizy, a także okazja, by poznać sztukę radiową o kulis.

ZOBACZ SPOT PROMUJĄCY TEGOROCZNE "LATO Z RADIEM":

Czytaj także:


Lato z Radiem w weekend gościła w Tarnowie
Lato z Radiem w weekend gościła w Tarnowie

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadził: Maciej Kurzajewski

Reporter: Patryk Michalski 

Gość: Piotr Mucha (pomysłodawca Bike Park Marcinka w Tarnowie)

Data emisji: 24.06.2022  

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

mg


Sponsorzy "Lata z Radiem" 2022 Sponsorzy "Lata z Radiem" 2022

Powrót