Między rysiem a lemurami. "Lato z Radiem" w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu

6/28/2022, 12:30:00 PM

Tegoroczną maskotką "Lata z Radiem" jest ryś. Podczas naszych audycji szukamy więc śladów tego zwierzęcia. Na inaugurację odwiedziliśmy Bieszczadzki Park Narodowy, a dziś Roman Czejarek zawitał do Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu, w którym oprócz rysi żyje wiele innych fascynujących gatunków.

Między rysiem a lemurami. "Lato z Radiem" w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu

Roman Czejarek odwiedził Ogród Zoobotaniczny w Toruniu, cz. 1 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Roman Czejarek odwiedził Ogród Zoobotaniczny w Toruniu, cz. 2 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Roman Czejarek odwiedził Ogród Zoobotaniczny w Toruniu, cz. 3 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Roman Czejarek odwiedził Ogród Zoobotaniczny w Toruniu, cz. 4 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Na tropie rysi...

Barry i Roxana to dumni rodzice małego rysia, który w zeszłym roku, pod koniec maja, przyszedł na świat w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym. To wyjątkowe wydarzenie, bo ryś karpacki jest gatunkiem zagrożonym. Co więcej, rzadko zdarza się, by urodził się w niewoli. Opiekunka zwierząt Dominika Bejfus, pytana o cechy tych zwierząt, w pierwszej kolejności wymienia mądrość. - Zdecydowanie wiedzą, kiedy się opłaca, a kiedy się nie opłaca czegokolwiek zrobić - słyszymy. Rysie to zwierzęta niezwykle ostrożne.

Chowają się również przed upałami. - Szukają zacienionych miejsc i raczej oszczędzają energię. Cały dzień spędzają na leżeniu - podkreśla Dominika Bejfus. Dodaje, że w ogrodach zoologicznych rysie są w stanie dożyć nawet 25 lat. Na wolności średnia spada do lat kilkunastu. To zwierzęta podatne na choroby o pochodzeniu antropogenicznym, przynoszone do lasu przez koty czy psy. Organizm rysi nie jest uodporniony m.in. na wszelkiego rodzaju pasożyty. 

Jak lemur z żółwiem

W toruńskim ogrodzie możemy spotkać również gatunki wywodzące się z Madagaskaru. To para lemurów wari: Pamela i Carlos, a także m.in. żółwie promieniste. Okazuje się, że wzajemne relacje mieszkańców bywają skomplikowane. - W tej parze Pamela dominuje. Carlosowi często się obrywa, ale odreagowuje tę frustrację, podbiegając do żółwi i uderzając łapkami po karapaksie, czyli powłoce grzbietowej - tłumaczy Beata Gęsińska, dyrektor Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu.

Karaluchy czy karaczany?

Karaczany madagaskarskie z racji swoich rozmiarów nazywane bywają również megakaraczanami. Osiągają od 6 do 8 cm, a samice potrafią być nawet większe. Ich naturalnym środowiskiem są deszczowe lasy Madagaskaru. Karaczany są niegroźne i zupełnie spokojne. Zaniepokojenie wyrażają cichym odgłosem przypominającym syczenie. Prowadzą nocny tryb życia, są gatunkiem wszystkożernym. 

Roman Czejarek przyglądał się również kukaburom chichotliwym, czyli ptakom z rodziny zimorodkowatych, zamieszkującym wschodnią i południowo-wschodnią Australię, a także leniuchowcowi. To ssak występujący m.in. w Ameryce Południowej. - Kilka razy w ciągu dnia schodzi, żeby zjeść. Przemieszcza się również, by wybrać najdogodniejsze miejsce na drzemkę - podsumowuje Aleksandra Trawińska.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadził: Maciej Kurzajewski

Reporter: Roman Czejarek

Gość: Dominika Bejfus (opiekunka zwierząt), Beata Gęsińska (dyrektor Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu), Aleksandra Trawińska (opiekunka zwierząt i owadów)

Data emisji: 28.06.2022  

Godzina emisji: 9.00-12.00

mg

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

Powrót