Kryminalny świat Piotra Kościelnego. "Lato z Radiem" we Wschowie

6/29/2022, 12:15:00 PM

Napisał dziesięć kryminałów, a każdy z nich trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Jest również prywatnym detektywem i dlatego nie pokazuje twarzy. Piotr Kościelny był gościem "Lata z Radiem" i wraz z Małgorzatą Raduchą oprowadził nas po "swoim miejscu na ziemi" - po Wschowie.

Kryminalny świat Piotra Kościelnego. "Lato z Radiem" we Wschowie

Wschowa oczami mistrza kryminału - Piotra Kościelnego cz. 1 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Wschowa oczami mistrza kryminału - Piotra Kościelnego cz. 2 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Wschowa oczami mistrza kryminału - Piotra Kościelnego cz. 3 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Wschowa oczami mistrza kryminału - Piotra Kościelnego cz. 4 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Sztokholm miał swojego Stiega Larssona i "Millenium", a Wschowa ma Piotra Kościelnego. To autor dziesięciu mocnych kryminałów i prywatny detektyw, który ze względów zawodowych nie pokazuje twarzy. W środowe przedpołudnie zaprosił nas na wędrówkę po zakątkach "swojego miejsca na ziemi".

Sztuka pisania kryminału

Piotr Kościelny to autor niezwykle poczytnych kryminałów. Kilka lat temu miejscem jego życia stała się Wschowa, w województwie lubuskim. Tu żyje, tu ma znajomych i tu postanowił umieścić akcję swojej przedostatniej powieści pt. "Dom". - Wschowa zasługuje, by stać się stolicą kryminału. Mam nadzieję, że jeszcze na kartach mojej powieści wielokrotnie się pojawi i że będą to ciekawe historie - mówi.

Gość audycji zdradza, że pisanie książki rozpoczyna od wymyślenia odpowiedniego tytułu. Fabuła zawiązuje się z każdą kolejną zapisaną stroną, ale często do samego końca zakończenie nie jest znane nawet samemu autorowi. - Nie robię sobie żadnych notatek, nie robię sobie żadnych planów danej książki. Mam ogólny zarys w głowie i później staram się przelać to na karty powieści - tłumaczy Kościelny.

Detektyw literatem

W młodości gość "Lata z Radiem" czytał przede wszystkim kryminały i horrory. Każdy tytuł odcisnął własny i niepowtarzalny ślad w wyobraźni autora. Historie, które znajdujemy w jego powieściach, są jednak inspirowane codziennością, z którą ma do czynienia. - Generalnie człowiek jest skarbnicą pomysłów. Wpływ mają również wydarzenia z mojego życia - mówi Piotr Kościelny. Nie bez znaczenia pozostaje także wykonywany przez niego zawód.

Uważność, zmysł obserwacji i doskonała pamięć to cechy, które przydają się nie tylko w pracy prywatnego detektywa, ale są istotne również w karierze literackiej. - Notatki czy wzmianki, które widziałem w mediach, na pewno utkwiły w mojej pamięci i to również przekłada się na fabułę powieści - nie kryje Piotr Kościelny. Jednocześnie dodaje, że stara się nie wynosić na zewnątrz spraw swoich klientów. - Staram się nie umieszczać ich w swoich powieściach - słyszymy.

W kryminałach Piotra Kościelnego czytelnik znajdzie wiele fachowych określeń. To język, którego na co dzień używają funkcjonariusze policji. - Mam wielu znajomych detektywów, którzy byli funkcjonariuszami policji czy Centralnego Biura Śledczego Policji. Od policjantów otrzymuję sygnały, że to, co dzieje się w policji, jest realistycznie opisane - podkreśla gość "Lata z Radiem".

Czytaj też:

Perła województwa lubuskiego

Pisarz nie ukrywa, że lubi wędrować oddalonymi od głównych szlaków uliczkami. W ciemnych zaułkach odnajduje swoje inspiracje. - Wschowa jak każde miasto ma swoje tajemnice. Ale tu, w przeciwieństwie do większych miast, jest bezpiecznie. Nigdy nie czułem się w żaden sposób zagrożony. Można wyjść o każdej porze dnia i nocy - przekonuje Piotr Kościelny. Życzliwość mieszkańców, wyczuwalna na każdym kroku, sprawia, że nawet te najodleglejsze zakamarki nie przerażają.

Piotr Kościelny urodził się we Wrocławiu. Decyzja o przeniesieniu się z dużego, europejskiego miasta do mniejszego ośrodka spowodowana była m.in. poszukiwaniem ciszy i wytchnienia od wielkomiejskiego zgiełku. - Wrocław stał się aglomeracją. Jest zgiełk, jest smog, są korki. We Wschowie korków nie ma. Z jednego miejsca Wschowy na inne miejsce można przejść się spacerkiem - zauważa gość "Lata z Radiem". Całe miasteczko można przejść w ciągu kilkudziesięciu minut.

Jednocześnie nad miastem unosi się duch dawnych wieków. Wśród wartych uwagi zabytków są urokliwe kamieniczki, zespół klasztorny franciszkanów z XVII wieku, cmentarz ewangelicki założony w 1609 roku czy fragmenty murów obronnych z XVI wieku. 

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Reporter: Małgorzata Raducha

Gość: Piotr Kościelny (pisarz, prywatny detektyw)

Data emisji: 29.06.2022  

Godzina emisji: 9.00-12.00

mg

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

Powrót