Pośród wód geotermalnych. "Lato z Radiem" z wizytą w Poddębicach

6/30/2022, 12:44:00 PM

Poddębice to miasto w województwie łódzkim, słynące m.in. z term wykorzystujących naturalne wody geotermalne. W jaki sposób poszukuje się takich złóż? Do czego można wykorzystać wodę z odwiertu? I czym jest Ogród Zmysłów? Sprawdzał to Patryk Bedliński. 

Pośród wód geotermalnych. "Lato z Radiem" z wizytą w Poddębicach

Patryk Bedliński w ramach trasy "Lata z Radiem" odwiedził Poddębice cz. 1 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Patryk Bedliński w ramach trasy "Lata z Radiem" odwiedził Poddębice cz. 2 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Patryk Bedliński w ramach trasy "Lata z Radiem" odwiedził Poddębice cz. 3 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Patryk Bedliński w ramach trasy "Lata z Radiem" odwiedził Poddębice cz. 4 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Poddębice leżą czterdzieści kilometrów od Łodzi. Pierwsza wzmianka o tym miejscu pochodzi z roku 1388, a około 1400 roku Poddębice otrzymały prawa miejskie. W listopadzie 1939 roku Niemcy wcielili miasto do Rzeszy pod nazwą "Wandalenbrück". 18 stycznia 1945 roku, Poddębice zostały zajęte przez wojska radzieckie. Tyle o historii. A dziś? Dziś miasto słynie m.in. ze źródeł i basenów termalnych.

Woda, która ma 27 tysięcy lat

Termy wykorzystują naturalne wody geotermalne. Stosowane są one w bardzo różnych dziedzinach. - Używamy ich do kąpieli w basenach, do picia w Pijalni Wód Termalnych, ale także do produkcji dermokosmetyków - zwraca uwagę Magdalena Jaworska z Urzędu Miejskiego. Miejscem wykorzystującym złoża, jest również Ogród Zmysłów. To teren o powierzchni czterech hektarów podzielony na obszary odpowiadające następującym zmysłom: wzrokowi, słuchowi, dotykowi, węchowi i orientacji. Dzięki temu goście mogą wszechstronnie poznawać otaczający ich świat.

Odwiert geotermalny w Poddębicach nosi nazwę "Poddębice GT-2". Dokładna głębokość wynosi 2101 metrów, ale woda wydobywana jest z głębokości 1962 metrów. Odwiert zakończony jest głowicą, na której znajdują się zawory, regulujące ciśnienie wody i niedopuszczające, by wypływała ona samodzielne na powierzchnię. - Wodę bierzemy ze skały, która nazywa się piaskowiec szary. Ma ona 27 000 lat - mówi Anna Karska z Geotermii Poddębice. Wszystko zaczęło się w ubiegłym wieku, w latach 60.-70. XX wieku. Rozpoczęto wówczas wiercenia w poszukiwaniu ropy i gazu.

Jak poszukuje się złóż wody termalnej?

Ani ropy, ani gazu nie znaleziono, natrafiono natomiast na wodę termalną. Później, na bazie archiwalnych otworów, przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej wykonali atlasy geotermalne. Inną metodą sprawdzenia, czy pod powierzchnią znajdują się takie złoża, są prowadzone przez geologów badania sejsmiczne. - W pasie od Szczecina w kierunku Bieszczad znajduje się warstwa wodonośna, z której można skorzystać i z której można uzyskać dobre parametry tej wody - usłyszał Patryk Bedliński. Pierwsze otwory powstały na Podhalu.

Podczas wydobycia obowiązują przepisy prawa geologicznego i prawa górniczego. Pozwalają one na zastosowanie różnych urządzeń, ale nakładają również szereg obowiązków. - Woda musi mieć ograniczenia i stąd na przykład ręczne zawory, blokujące pewne elementy - tłumaczy Anna Karska. Dobrodziejstwo płynące z głębi ziemi wykorzystywane jest kaskadowo. W pierwszej kolejności służy ono ogrzewaniu mieszkań. - Wodzie termalnej zabieramy tylko jej temperaturę. Skład pozostaje niezmieniony - zwraca uwagę gość "Lata z Radiem".

Czytaj też:

Pijalnia w kościele ewangelicko-augsburskim

Pijalnia Wód Termalnych w Poddębicach mieści się w miejscu niezwykłym. To wciąż działający kościół ewangelicko-augsburski. Kuracjusze i turyści mogą tu odetchnąć od zgiełku wielkich miast i napić się wody bogatej w cenne minerały. - Posiada między innymi sód, magnez, potas i krzem, które korzystnie wpływają na nasz organizm - wylicza Magdalena Jaworska. Przechadzając się alejką spacerową, możemy podziwiać elementy wspomnianego już Ogrodu Zmysłów.  

Jednym z elementów jest tzw. mur strukturalny. Ciągnie się on przez całą alejkę spacerową i składa z elementów o różnej strukturze: to zarówno drewno jak i np. beton. - Ogród Zmysłów przeznaczony jest również dla osób niepełnosprawnych. Wszystko służy temu, by mogły one skompensować te zmysły, z których nie mogą korzystać - tłumaczy gość audycji. To miejsce, w którym można też skutecznie schłodzić się podczas takich upałów, jakie panują ostatnio w Polsce.

Wodny relaks dla każdego

Po spacerze najlepiej zrelaksować się w poddębickich termach. Znajdziemy tu miejsca przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. - Osoba z trudnościami ruchu na naszym obiekcie przesiada się na specjalny wózek. Tym wózkiem wjeżdża do niecki, która ma zaledwie dziesięć centymetrów głębokości - mówi Paweł Plewiński, wiceprezes Geotermii Poddębice. Niepełnosprawni mogą skorzystać tutaj z masażerów ściennych, wykorzystujących wodę termalną pod odpowiednim ciśnieniem. Woda z odwiertu ma ponad 70 stopni Celsjusza, w nieckach basenowych znajduje się jednak już ta odpowiednio schłodzona (30-38 stopni).

To woda hipertoniczna, a więc taka, która szybko się wchłania, a zarazem hipertermalna, czyli naturalnie czysta. Minerały, które zawiera, powodują, że ma bardzo korzystny wpływ na nasze ciało. - Wzmacnia naczynia krwionośne, ujędrnia skórę, wspomaga procesy rehabilitacyjne przy urazach ortopedycznych - przekonuje gość Programu 1 Polskiego Radia. Termy znajdujące się na zewnątrz czynne są do września, jest jednak również niecka czynna zimą. - Przy temperaturach ujemnych będzie można wypłynąć na zewnątrz, znajdując się w wodzie o temperaturze powyżej 30 stopni Celsjusza - dodaje Plewiński.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie

Ratownik, Bartłomiej Duda, zwraca uwagę, że przed każdym wejściem do wody warto zrobić rozgrzewkę. By zaangażować wszystkie mięśnie, możemy spróbować przysiadów, pajacyków czy skłonów. - Potem oswajamy się z wodą. Możemy opłukać sobie twarz, klatkę piersiową, ramiona. Wchodzimy powoli, żeby poczuć tę temperaturę - radzi gość "Lata z Radiem". Oprócz masaży czy strefy do opalania możemy skorzystać tu z siedmiu basenów i tzw. rwącej rzeki. 

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadził: Roman Czejarek

Reporter: Patryk Bedliński

Goście: Magdalena Jaworska (Urząd Miejski), Anna Karska (Geotermia Poddębice), Paweł Plewiński (wiceprezes Geotermii Poddębice), Bartłomiej Duda (ratownik)

Data emisji: 30.06.2022  

Godzina emisji: 9.00-12.00

mg


Poddębice, Gorące Żródła Poddębice, Gorące Żródła

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

Powrót