Termy i spacer z Białą Damą. Peleton "Lata z Radiem" w Uniejowie

7/1/2022, 12:37:00 PM

Uniejów to drugi przystanek na mapie Peletonu "Lata z Radiem". Patryk Kuniszewicz przemierzał miasto i jego okolice, na motocyklu. Odwiedził Zagrodę Młynarską, Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich, natomiast w uniejowskich Termach dbał o ciało.

Termy i spacer z Białą Damą. Peleton "Lata z Radiem" w Uniejowie

Peleton "Lata z Radiem" mknie dalej. Patryk Kuniszewicz ruszył do Uniejowa cz. 1 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Peleton "Lata z Radiem" mknie dalej. Patryk Kuniszewicz ruszył do Uniejowa cz. 2 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Peleton "Lata z Radiem" mknie dalej. Patryk Kuniszewicz ruszył do Uniejowa cz. 3 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Uniejów to miasto położone nad Wartą, w województwie łódzkim. Podobnie jak cała gmina, miasto ma charakter turystyczny. W roku 2008 otwarto tu Termy z gorącymi solankami leczniczymi. Co roku odbywa się tu również jarmark średniowieczny i turniej rycerski. A w najbliższą sobotę, (2.07) miasto stanie się areną kolejnego Familijnego Pikniku "Lata z Radiem".

Wśród natury

Chcąc odetchnąć od codziennych problemów, warto zajrzeć do Zagrody Młynarskiej. Obiekt położony z dala od turystycznego centrum Uniejowa, oferuje ciszę, spokój i kontakt z naturą. Turyści spotkają tu prawdziwy zwierzyniec. Owce sprowadzone z Podhala, konie oraz krowy. Te ostatnie zasługują na szczególną uwagę. - To są krowy rasy szkockiej. Typowo mięsne, ale my traktujemy je jako dodatek do zagrody, jako atrakcję - tłumaczy w "Lecie z Radiem" Ireneusz Stańczyk.

W oczy rzucają się również wiatraki zbożowe. W jednym z nich urządzono pokoje gościnne, w drugim natomiast znajduje się muzeum młynarstwa, po którym oprowadzane są wycieczki szkolne. Młyn kojarzy nam się z mąką. Mąka z chlebem, a chleb? Oczywiście ze śniadaniem. Tu w Uniejowie, królują produkty tradycyjne. - Wędliny z naszej wędzarni. Sery, które robi nasz baca. Dobry chleb, warzywa, owoce i oczywiście jajka. Ważne, żeby produkty były dobrej jakości - usłyszał Patryk Kuniszewicz.

Spacer z Białą Damą

Przemierzając miasto, reporter "Lata z Radiem" spotkał pana Marka, który nie krył zachwytu uniejowskim parkiem. Tu, wśród drzew, unosi się duch Białej Damy. Kim była? Według jednej z legend, generałową, żoną carskiego generała Aleksandra Tolla. - Miała ona w roku 1860 roku wokół rezydencji założyć wspaniały park. Ten, po którym my się przechadzamy. Jest mnóstwo pięknych drzew, bo to właśnie ona sprowadzała je z zagranicznych ogrodów botanicznych, słynnych firm - opowiada zmotoryzowany reporter.

Znalazły się tu kaukaskie dęby, srebrzyste klony, platany czy akacje. Miłość generałowej do dzieła, które stworzyła, miała być silniejsza niż śmierć. Wieść niesie, że wciąż przechadza się alejkami parku. A nieopodal wciąż wznosi się zamek. Wybudowany w latach 1360-1365, początkowo pełnił funkcje obronne. W wieku XVII stał się natomiast siedzibą arcybiskupów gnieźnieńskich. Urzędowali tutaj m.in. biskup Jan Wężyk i biskup Maciej Łubieński. 

Czy termy mogą nieść ulgę w upale?

W Uniejowie od roku 2008 biją gorące źródła. Patryk Kuniszewicz, podczas swojej wyprawy, nie mógł więc ominąć uniejowskich Term. Ale czy w miejscu tym możemy znaleźć ulgę w upale? - W naszych nieckach woda ma temperaturę około 33 stopni Celsjusza. To i tak temperatura znacznie niższa aniżeli temperatura powietrza. Ponadto, mamy niecki z wodą chłodniejszą. Idealnie nadają się one do schłodzenia w te bardzo upalne dni - zwraca uwagę Rafał Porada z Term Uniejów. 

Woda, która spływa do Term, ma około 58 stopni Celsjusza. - Spokojnie możemy regulować tę temperaturę. Maksymalna, którą utrzymujemy, wynosi 36 stopni Celsjusza. W najchłodniejszej niecce temperatura ma 15 stopni Celsjusza - tłumaczy gość "Lata z Radiem". Ale tam, gdzie upały, tam również gwałtowne burze. Ponieważ główną atrakcją Term Uniejów są baseny zewnętrzne, w przypadku pogorszenia pogody należy bezwzględnie stosować się do poleceń obsługi. 

CZYTAJ TEŻ:

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadziła: Joanna Racewicz

Reporter: Patryk Kuniszewicz

Goście: Ireneusz Stańczyk (Zagroda Młynarska), Rafał Porada (Termy Uniejów)

Data emisji: 1.07.2022  

Godzina emisji: 9.00-12.00

mg

Sponsorzy "Lata z Radiem" 2022

Sponsorzy "Lata z Radiem" 2022

orlen-v2.JPG

Powrót