Szukając chłodu. Peleton "Lata z Radiem" w Ojcowskim Parku Narodowym

7/22/2022, 1:00:00 PM

Gdzie najlepiej schronić się przed wakacyjnym upałem? W jaskini lub na zamku. Patryk Kuniszewicz odwiedził oba te miejsca. W piątkowe przedpołudnie, w ramach Peletonu "Lata z Radiem", na motocyklu przemierzył szlaki Ojcowskiego Parku Narodowego.

Szukając chłodu. Peleton "Lata z Radiem" w Ojcowskim Parku Narodowym

Patryk Kuniszewicz na motocyklu przemierzał szlaki Ojcowskiego Parku Narodowego cz. 1 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Patryk Kuniszewicz na motocyklu przemierzał szlaki Ojcowskiego Parku Narodowego cz. 2 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Patryk Kuniszewicz na motocyklu przemierzał szlaki Ojcowskiego Parku Narodowego cz. 3 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Patryk Kuniszewicz na motocyklu przemierzał szlaki Ojcowskiego Parku Narodowego cz. 4 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Największą jaskinią na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jest Jaskinia Wierzchowska Górna. Jej długość to prawie 1000 metrów podziemnego labiryntu. Zainteresowanie wśród naukowców budziła już w wieku XIX. - Przez cały rok panuje tam temperatura między 7 a 9 stopni Celsjusza. Stała temperatura, tyle że wilgotność stuprocentowa - mówi Wiktor Buchała, instruktor turystyki kwalifikowanej i lokalny przewodnik w Jaskini Wierzchowskiej.

Miejsce to można zwiedzać z wyłączeniem okresu grudzień - luty. Wówczas bowiem w jaskini hibernują nietoperze. - Jest ich tam ponad 200, nie przeszkadzamy im wtedy i dlatego jaskinia jest zamknięta - podkreśla gość "Lata z Radiem". Dodajmy, że właśnie nietoperz jest symbolem Ojcowskiego Parku Narodowego. Sama Jaskinia Wierzchowska znajduje się jednak w otulinie Parku, na terenie Parku Krajobrazowego "Dolinki Krakowskie". 

Jaskinia wciąż żyje

Wewnątrz znajdziemy bardzo bogatą, jak na polskie warunki, szatę naciekową. Co ważne, woda wciąż ją drąży. - Gdyby wody w jaskini nie było, to by znaczyło, że jaskinia jest martwa. A ona cały czas żyje, woda cały czas rozpuszcza skały - zwraca uwagę Wiktor Puchała. Dodaje, że być może za kilka milionów lat powstaną w jaskini nowe korytarze. A od czego zaczęła się eksploracja Jaskini Wierzchowskiej? Fundamenty położył archeolog z Wielkopolski, Gotfryd Ossowski.

Na zlecenie Krakowskiej Akademii Umiejętności przyjechał w latach 80. XIX wieku. Prace, które tu wykonywano, odbywały się pod okiem trzech zaborców. - Minęło 20 lat od zakończenia najtragiczniejszego polskiego powstania, powstania styczniowego. To jest ten czas, gdy nie myśli się już o powstaniu. Myśli się o przyszłym polskim społeczeństwie wywodzącym się z trzech zaborów. Myśli się o tym, że praca naukowa ma sens - wyjaśnia gość "Lata z Radiem".

Wierny rycerz króla Jagiełły

Mknąc na motocyklu, Patryk Kuniszewicz dotarł do Zamku Korzkiew. Położony zaledwie 13 kilometrów od krakowskiego Rynku, stanowi azyl otoczony lasem i parkiem z roku 1820. Zamek, na litej skale, w roku 1352 zaczął budować Jan Zakika, zaufany rycerz króla Władysława Jagiełły. - Rycerz ten dowodził jedną z chorągwi pod Grunwaldem, a nawet jest wzmiankowany przez Jana Długosza. (...) Wziął do niewoli krzyżackich jeńców, których doprowadził do króla - podkreśla aktualny właściciel, Jerzy Donimirski.

Obecnie wciąż trwają prace renowacyjne, prowadzone w oparciu o historyczno-architektoniczne prace zespołu Waldemara Niewaldy. Dostępne są już natomiast pomieszczenia w wieży i budynku bramnym. To m.in. jadalnia, komnaty i kuchnia. Gość audycji przyznaje, że klimat tu panujący jest niepowtarzalny. - Dwa lata mieszkałem i odbudowywałem zamek na pierwszym etapie. To była przygoda życia, zwłaszcza w zimie, kiedy nie dało się wjechać na górę zamkową - podkreśla.

Jest pięknie

Ojcowski Park Narodowy pełen jest miejsc, gdzie nie znajdziemy zasięgu. To miejsce idealne na odpoczynek na łonie natury. - To najmniejszy park narodowy w Polsce, dla porównania jest około 15 razy mniejszy od pobliskiego Krakowa - mówi Alicja Fischer z Ojcowskiego Parku Narodowego. A jednak odnajdziemy tu mnóstwo zabytków i zapierających dech w piersi skalnych formacji. Najbardziej znana jest chyba "Maczuga Herkulesa" zlokalizowana w pobliżu Zamku w Pieskowej Skale.

CZYTAJ TEŻ:

***

Audycja: Lato z Radiem

Prowadziła: Joanna Racewicz

Reporter: Patryk Kuniszewicz

Goście: Wiktor Buchała (instruktor turystyki kwalifikowanej i lokalny przewodnik w Jaskini Wierzchowskiej), Jerzy Donimirski (właściciel Zamku Korzkiew), Alicja Fischer (Ojcowski Park Narodowy).

Data emisji: 22.07.2022  

Godzina emisji: 9.00-12.00

mg


Sponsorzy "Lata z Radiem" 2022
Sponsorzy "Lata z Radiem" 2022

Powrót