Jak odeprzeć napastnika? "Lato z Radiem" zgłębiało tajniki sztuk walki

8/4/2022, 12:23:00 PM

Prawdziwe sztuki walki, sięgające korzeniami na Daleki Wschód, nie mają nic wspólnego z brutalnością. Wiążą się natomiast z popularną w tym regionie filozofią buddyjską. Kluczowa jest tu żelazna dyscyplina: panowanie nad odruchami. Tajniki sztuk walki zgłębiał Patryk Bedliński.  

Jak odeprzeć napastnika? "Lato z Radiem" zgłębiało tajniki sztuk walki

Patryk Bedliński zgłębiał tajniki sztuk walki cz. 1 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Patryk Bedliński zgłębiał tajniki sztuk walki cz. 2 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Patryk Bedliński zgłębiał tajniki sztuk walki cz. 3 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Patryk Bedliński zgłębiał tajniki sztuk walki cz. 4 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Patryk Bedliński zgłębiał tajniki sztuk walki cz. 5 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Sztuki walki, sporty walki i systemy walki. Choć pojęcia te brzmią podobnie i łączą się ze sobą, to nie są tym samym. Zaczęło się od sztuk, które miały kształtować zawodnika zarówno fizycznie, jak i duchowo. Następstwem sztuk były sporty walki: pojawiła się rywalizacja, można było sprawdzić, kto najlepiej opanował część materiału. Wreszcie systemy, czyli zbiór najlepszych technik z różnych sztuk z nastawieniem na efektywność. Ta efektywność niezwykle ważna jest w kontekście samoobrony. 

Zaktywizować społeczeństwo

Lato to czas, kiedy gościmy w nieznanych wcześniej miejscach. Będąc turystą, łatwiej się zgubić, łatwiej też narazić się na niebezpieczeństwo czy wręcz spotkać z przemocą. Patryk Bedliński w czwartkowe przedpołudnie odwiedził więc Legia Fight Club, by sprawdzić, jak powinniśmy się zachowywać, by uniknąć sytuacji kryzysowej. - Jesteśmy klubem multidyscyplinarnym. Mamy zajęcia z kickboxingu, zapasów czy ju-jitsu. Mamy też zajęcia dla dzieci - wylicza Łukasz Brończyk, trener przygotowania motorycznego.

Założeniem jest aktywizacja społeczeństwa, zachęcanie rodziców do ćwiczeń, a także do tego, by dawać dobry przykład najmłodszym. Regularny trening pozwala nie tylko poczuć się pewniej, ale również pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. - W sportach walki pojawia się również rozwój cech wolicjonalnych. Mówimy o systematyczności, nieustępliwości, poczuciu własnej wartości. To pomaga później w emanowaniu pozytywną energią i rzadziej stajemy się obiektem zaczepek - wyjaśnia gość audycji.

Ważna jest pewność siebie

Na to, jak jesteśmy odbierani przez otoczenie, a więc również przez potencjalnego napastnika, ogromny wpływ ma język naszego ciała. Ważne jest to, jaką postawę przybieramy: otwartą czy zamkniętą. - Ważne czy idziemy z głową uniesioną i patrzymy, co nas otacza, czy idziemy ze wzrokiem wbitym w podłogę - tłumaczy Łukasz Brończyk. Dodaje, że napięcie jest dostrzegalne gołym okiem. Barki uniesione do góry, chowanie się "za skorupą", pokazuje brak pewności siebie. 

Gdy już zdecydujemy się na naukę sztuk walki, musimy być przygotowani na realizację konkretnego planu szkoleniowego. W przypadku boksu zaczynamy od postawy, nauki chodzenia w określony sposób i trzymania tzw. gardy. - Chronimy twarz, tułów. Ważne, by nie dostać ciosu, a móc go oddać - mówi trener, Paweł Kłak. Zanim zaczniemy walczyć, musimy jednak wytrenować swoje ciało, podnieść sprawność jego poszczególnych partii. 

Trenujmy regularnie

Trener Legia Fight Club przyznaje jednak, że obrona nie zawsze może zakończyć się sukcesem. - Jeżeli jest dziesięciu napastników, to wiadomo, że sami sobie nie poradzimy - zwraca uwagę. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest ucieczka. Jeżeli napastnik jest jeden, problem może polegać na właściwej ocenie jego możliwości. Drobna osoba, w przeciwieństwie do osoby potężnej, może się bardzo dobrze bić. Wśród jej atutów jest z pewnością szybkość, praca nóg czy element zaskoczenia.

Zdaniem Pawła Kłaka na poziomie amatorskim konieczny jest regularny trening: trzy razy w tygodniu. - To minimum, żeby wszystko się utrwalało, żeby się uczyć. To jest długi proces szkolenia - nie kryje gość audycji. Pewność siebie można wyćwiczyć nie tylko na macie, ale również w domu, przed lustrem, stosując autosugestię. Jeśli chodzi o czyhające zagrożenia, często zdarza się, że osoba, z którą wchodzimy w konfrontację słowną, może próbować chwycić nas za odzież.

Umiejętności wykorzystane w praktyce

Wtedy najwłaściwszą reakcją jest wyprowadzenie ciosu w przedramiona napastnika, a nawet w jego twarz: w okolice nosa bądź oczu. - W ten sposób dajemy sobie parę sekund na oddalenie się od przeciwnika. Gdy podchodzi do nas, chce nas złapać, chowamy głowę między ramiona i barki, robimy krok do tyłu. Chronimy głowę, żeby nie narazić się na uderzenie, kontakt z pięścią lub nogą przeciwnika - wyjaśnia Łukasz Brończyk w rozmowie z Patrykiem Bedlińskim.

Reporter "Lata z Radiem" postanowił porozmawiać również z jednym z kursantów. Victor Obarzanek, szesnastolatek, trenuje sztuki walki od trzeciego roku życia. - Do tej pory trenowałem zapasy, teraz przerzuciłem się na kickboxing. Chcę poprawić stójkę, gdyż celuję w MMA - wyjaśnia. Kickboxing skupia się na kopnięciach z dynamicznymi ciosami. - Było kilka sytuacji, w których musiałem wykorzystać swoje umiejętności - dodaje. 

CZYTAJ TEŻ:

***

Audycja: Lato z Radiem

Prowadził: Roman Czejarek

Reporter: Patryk Bedliński

Goście: Łukasz Brończyk, Paweł Kłak (trenerzy klubu Legia Fight Club), Victor Obarzanek (kursant)

Data emisji: 4.08.2022  

Godziny emisji: 9.00-12.00

mg

Powrót