Kajakiem, rowerem, motocyklem i pieszo. "Lato z Radiem" w Sieradzu

8/5/2022, 12:25:00 PM

To już szósty etap Peletonu "Lata z Radiem". Położony nad Wartą Sieradz przyciąga bogactwem atrakcji. Muzea, trasy rowerowe, szlaki idealne na piesze wędrówki, spływy kajakowe. To tylko część sposobów na spędzenie wakacji w tym miejscu. Na swoim motocyklu sprawdzał to Patryk Kuniszewicz.

Kajakiem, rowerem, motocyklem i pieszo. "Lato z Radiem" w Sieradzu

Patryk Kuniszewicz na motocyklu przemierzał okolice Sieradza cz. 1 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Patryk Kuniszewicz na motocyklu przemierzał okolice Sieradza cz. 2 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Patryk Kuniszewicz na motocyklu przemierzał okolice Sieradza cz. 3 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Patryk Kuniszewicz na motocyklu przemierzał okolice Sieradza cz. 4 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Pierwszym przystankiem na trasie Patryka Kuniszewicza był Sieradzki Park Etnograficzny. To oddział Muzeum Okręgowego w Sieradzu, który powstał z inicjatywy ówczesnej dyrektorki Muzeum. Pierwsze obiekty pojawiły się w latach 90. Zaczęło się od Domu Tkacza pochodzącego ze Zgierza, później zrekonstruowano zagrodę rzeźbiarza Szczepana Muchy. - Została przeniesiona i odtworzona w takiej formule, w jakiej znajdowała się w swoim pierwotnym miejscu - mówi kierownik Paweł Kieroń.

Wewnątrz chałupy znajduje się ekspozycja prac Muchy, artysty ze wsi Szale. To rzeźbiarz ceniony zwłaszcza za autentyzm. - Jego dzieła charakteryzuje daleko posunięty prymitywizm - tłumaczy gość "Lata z Radiem". Każdy z działów Muzeum, a więc również Skansen, prowadzi zajęcia lekcyjne lub warsztatowe. - Jest m.in. cały zestaw tematów kulinarnych. W ramach jednych zajęć prowadzimy wyrób masła - dodaje w rozmowie z Patrykiem Kuniszewiczem.

Sport i rekreacja dla każdego

Jesienią prowadzone są zajęcia z kiszenia kapusty, w okresie letnim z pieczenia chleba, wyrobu masła i sera. Jednak w ofercie jest więcej tematów. To również np. plecionkarstwo czy wycinanki. Reporter "Lata z Radiem" poruszył też temat historyczny. Okazuje się bowiem, że ziemia sieradzka w roku 1410 wystawiła chorągiew, która walczyła pod Grunwaldem. - W miejscu, w którym wówczas zgromadziło się rycerstwo, dzisiaj stoi pomnik - słyszymy.

Sieradz to miasto leżące nad Wartą. Jedną z atrakcji dla turystów, są organizowane spływy kajakowe. W pobliżu znajduje się też Ośrodek Sportu i Rekreacji. Skorzystać można z boisk oraz z ukrytego w cieniu koron drzew parku linowego. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy kolarstwa. W okolicy wyznaczono bowiem aż siedem tras rowerowych. - Mają one od kilku, do kilkudziesięciu kilometrów. Podobnie jeśli ktoś lubi wędrówki piesze - zwraca uwagę reporter "Lata z Radiem".

Dla tych ostatnich przygotowano m.in. Szlak Walk nad Wartą 1939 roku, Szlak Zabytkowych Dworków Ziemi Sieradzkiej czy Szlak Władysława Reymonta. 

W oczekiwaniu na Familijny Piknik

Wspomniany Park Linowy usytuowany jest w malowniczym Parku im. Adam Mickiewicza. Dostępne są dwie trasy: dla osób młodszych i dla osób starszych. Każdy znajdzie więc tutaj coś dla siebie. Pierwsi chętni ruszają na trasę o godzinie 11.30, ostatni o 18.00. Przejście całości zajmuje od 30 do 45 minut. Obok znajduje się stadion, a na nim m.in. bieżnia. Miłośnicy biegania powinni odwiedzić miasto we wrześniu. Wtedy bowiem odbędzie się wyjątkowa impreza.

W sobotę, 17 września, rozpocznie się Bieg Nocny św. Józefa po Starym Mieście w Sieradzu. - Do tej pory mieliśmy jedne z najstarszych biegów ulicznych w Polsce, teraz wpadliśmy na pomysł, że zrobimy biegi nocne - tłumaczy Piotr Iszczek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wcześniej jednak inne wydarzenie. Jutro (6.08) w Sieradzu odbędzie się plenerowa audycja "Lata z Radiem", a o 11.00 rozpocznie się kolejny Familijny Piknik.

CZYTAJ TEŻ:

***

Audycja: Lato z Radiem

Prowadziła: Joanna Racewicz

Reporter: Patryk Kuniszewicz

Goście: Paweł Kieroń (kierownik Sieradzkiego Parku Etnograficznego), Piotr Iszczek (dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sieradzu)

Data emisji: 5.08.2022  

Godziny emisji: 9.00-12.00

mg


Sponsorzy "Lata z Radiem" 2022
Sponsorzy "Lata z Radiem" 2022

Powrót