Dominika Balińska szóstą finalistką Ligi Superbohaterów. "Misja medyczna to ludzie"

8/8/2022, 2:30:00 PM

Szóstą finalistką Ligi Superbohaterów "Lata z Radiem" jest 26-letnia Dominika Balińska. To główna założycielka Ulicznej Misji Medycznej w Łodzi. W każdą niedzielę z wolontariuszami rozstawia namiot, w którym pomaga ludziom w kryzysie bezdomności. 

Dominika Balińska szóstą finalistką Ligi Superbohaterów. "Misja medyczna to ludzie"

Dominika Balińska szóstą finalistką Ligi Superbohaterów. Część 1 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Dominika Balińska szóstą finalistką Ligi Superbohaterów. Część 2 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Dominika Balińska szóstą finalistką Ligi Superbohaterów. Część 3 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Dominika Balińska szóstą finalistką Ligi Superbohaterów. Część 4 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Ludzie ci często są pomijani i zapomniani w dzisiejszym świecie. Jest to pomoc w zakresie podstawowych czynności medycznych. Niejeden chory poczuł się lepiej dzięki systematycznemu oczyszczaniu ran i zmianie opatrunków. Dodatkowo pacjenci korzystający z pomocy są wysłuchani, nakarmieni i często ubrani w nową, czystą odzież.

- 60-70 procent osób, które zgłaszają się do namiotu, zgłaszają się z ranami - mówi Dominika Balińska. - Inne przypadki to skaleczenia, oparzenia - dodaje. 

"Misja medyczna to ludzie"

Dwa lata temu Dominika Balińska chciała zorganizować jednorazową akcję pomocy, a dzięki zaangażowaniu innych wolontariuszy oraz ze względu na tłumy pacjentów, którzy co tydzień ich odwiedzają, zrobił się z tego wielki projekt.

- Wtedy jeszcze studiowałam. To był bodajże piąty rok medycyny. Życie inspiruje, inni wolontariusze inspirują, więc to wspólna zasługa. Zadziało się i się toczy - mówi Agnieszce Ciecierskiej finalistka Ligi Superbohaterów. - Misja medyczna to ludzie - dodaje. 

"To praca z drugą osobą daje pełną satysfakcję"

- Co z tego, że założyłam to sama. Przecież sama bym tego nie poprowadziła. To tak naprawdę ludzie, którzy się zgromadzili: wolontariusze medyczni, studenci, lekarze. Bez nich to by nie powstało. To ludzie dobrego serca budują, rozwijają misję, więc jestem im niesamowicie wdzięczna i to są dla mnie Superbohaterowie - wszyscy wolontariusze medyczni - zaznacza Dominika Balińska. 

- Mama mnie nauczyła, że najwięcej radości i szczęścia w życiu człowieka wynika z tego, ile dobra i szczęścia dasz drugiej osobie. To praca z drugą osobą daje ci pełną satysfakcję - podkreśla. 

"Bez niej to wszystko by nie powstało"

- Z pewnością nie jest to zasługa jednej osoby, ale dzięki Dominice możemy działać, zbierać fundusze na potrzebne nam materiały m.in. do opatrywania ran. Udało nam się zdobyć przenośne USG, więc tak naprawdę mamy pełne wyposażenie - mówi Zuzanna Słotwińska, studentka pielęgniarstwa, wolontariuszka w Ulicznej Misji Medycznej. 

Wolontariusze podkreślają, że Dominika Balińska jest bardzo empatyczną osobą oraz że "bez niej to wszystko by nie powstało". 

***

Plebiscyt Liga Superbohaterów "Lata z Radiem" służy pokazaniu osób, które pomagają innym. Nie chodzi o wielkie fundacje i wielkie akcje, ale osoby, które na co dzień bezinteresownie wspierają potrzebujących. Po pracy, po godzinach poświęcają czas innym. Nie patrząc na koszty, bo liczy się dobro. Wojna na Ukrainie pokazała, jak wielkie serca mają Polacy. Przedstawmy tych, którzy niosą pomoc od lat. Tych, którzy wytrwale, cierpliwie wspierają innych. Kandydatów do tytułu można zgłaszać od 6 czerwca do 21 sierpnia. Jeśli chcą Państwo zgłosić swojego kandydata do miana Superbohatera, należy kliknąć TUTAJ. 

***

Audycja: Lato z Radiem

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Reporterka: Agnieszka Ciecierska  

Data emisji: 8.08.2022  

Godzina emisji: 9.00-12.00

kh

Powrót