Letnia stolica radiowej Jedynki. "Lato z Radiem" prosto ze Stegny

8/13/2022, 1:30:00 PM

Kolejnym przystankiem na trasie "Lata z Radiem" jest położona nad Morzem Bałtyckim urokliwa Stegna, która stanowi przystań morską dla rybaków i jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. W audycji nie zabrakło opowieści o lokalnych atrakcjach, regionalnej kuchni i ławeczkach Programu 1 powstałych na radiowym bulwarze. 

Letnia stolica radiowej Jedynki. "Lato z Radiem" prosto ze Stegny

"Lato z Radiem" prosto ze Stegny cz. 1 (Jedynka)

00:00

"Lato z Radiem" prosto ze Stegny cz. 2 (Jedynka)

00:00

"Lato z Radiem" prosto ze Stegny cz. 3 (Jedynka)

00:00

Bliżej przyrody i natury 

Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana położony jest na obszarze Mierzei Wiślanej od Sztutowa do granicy państwowej z Rosją w Piaskach, o powierzchni 4410 ha. W ostatnich latach zagospodarowane atrakcyjne tereny mierzei spowodowały szybki rozwój infrastruktury turystycznej w Krynicy Morskiej i w Kątach Rybackich. Na obszarze gminy Stegna w sąsiedztwie Mikoszewa, w otulinie parku, znajduje się rezerwat przyrody "Mewia Łacha". - Myślę, że jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc, w którym turyści i mieszkańcy chcieliby odpocząć od zgiełku i wybrać się na zwiedzanie pięknego, i przyrodniczo ważnego, miejsca - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Jan Wilkanowski, przewodnik i członek grupy WWF Polska. - Jest to miejsce gniazdowania wielu gatunków ptaków, ale również od kilku lat możemy obserwować ssaki morskie, m.in. foki - opowiada.

- Brzeg morski jest dynamiczny, czasami powstaje nowa wyspa lub wydłuża się półwysep. Pojawiają się tu nowe rośliny lub zwierzęta - kontynuuje gość Jedynki. 

00:00

Jak dodaje Jan Wilkanowski, Stegna jest przepięknym miejscem na letni wypoczynek. - Powietrze jest znakomite, powiewa bryza z aerozolem jodowym. Oczywiście z rezerwatu przylatują do nas rybitwy, możemy je podziwiać podczas żerowania. Mamy także kolejkę wąskotorową, która jedzie 16 km/h i po drodze oglądamy niezapomniane widoki - podkreśla. 

Labirynt kukurydzy 

Labirynt Stegna Park to największy w Polsce i jeden z niewielu w Europie labirynt w polu kukurydzy. - Ma powierzchnię trzech hektarów. W internecie można znaleźć szereg zdjęć z labiryntu z lotu ptaka i one przedstawiają historie, które były inspiracją do tego labiryntu, obrazy, które są ideą tego parku - mówi Maciej Szymczak. - Z góry labirynt wygląda niesamowicie, ale można się pogubić. Jest on mocno sprzężony z technologią, która jest wszędzie wokół nas - podkreśla. 


Kwas buraczany i kombucha

W audycji nie zabrakło kulinariów, a zwłaszcza opowieści o kwasie buraczanym i kombuchy, które stanowią naturalne probiotyki dla naszego organizmu. - Między innymi wzbogacają florę bakteryjną jelit i dzięki temu budują odporność organizmu, pomagają w niektórych dolegliwościach i stanach chorobowych - wyjaśnia Iwona Kmiecik. - To jest nie tylko pomoc w trawieniu, ale jest to temat mocno prozdrowotny. Ja zachęcam do spożywania, zwłaszcza przy niedoborach żelaza bądź w przypadku podwyższonego cholesterolu. Pomaga nawet w stanach depresyjnych czy w stanach związanych ze stresem, którego nam nie brakuje - zaznacza. 


00:00

 

Rzeźby z bursztynu 

W audycji nie zabrakło również elementu silnie związanego z morzem, czyli bursztynu. O tym, jak trafia się do Księgi Rekordów Guinnessa za bursztynnictwo i wykonanie największego statku w całości z tego materiału, opowiada Tomasz Ołdziejewski - twórca rekordowego modelu Titanica. - Któregoś dnia wstałem rano i stwierdziłem, że zrobię największy statek z bursztynu. Wybrałem Titanica, odświeżyłem sobie film i wykonałem rzeźbę. Statek miał 153 cm długości i był największy w kategorii rzeźba - mówi. - Rok później poproszono mnie o to, żebym wykonał latarnię morską, pobiłem swój rekord. Latarnia ma 211 cm i stoi na Helu - słyszymy w audycji. 

40. Festiwal Organowy w Stegnie 

W Stegnie wspominamy także akcenty muzyczne. Jan Brzozecki, organizator Festiwalu Organowego w Stegnie, podkreśla, jak ważną rolę spełnia festiwal. Artyści prezentują swoje wykonania w parafialnym kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym roku przypada okrągła 40. rocznica festiwalu. - Rozpoczął się 20 czerwca 1982 roku, więc ma już sporą historię - podkreśla gość Jedynki. - 15 sierpnia mamy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i wiele utworów będzie poświęconych Matce Bożej. Jestem zachwycony tym, jak wielu wspaniałych kompozytorów tworzy utwory poświęcone Matce Bożej - przyznaje Jan Brzozecki.

00:00

 

Niezwykłe ławeczki Programu 1

Jeśli "Lato z Radiem" odwiedza Stegnę, to obowiązkowa jest wizyta na tamtejszym bulwarze radiowej Jedynki. Po zakończeniu audycji, po godz. 14.00, miało miejsce odsłonięcie kolejnej niezwykłej ławeczki Programu 1. Twórca słynnych ławeczek - Rafał Pacewicz - w rozmowie ze Sławą Bieńczycką opowiada o ławeczkach, które stoją na naszym bulwarze, oraz o najnowszym dziele. 

Czytaj również:

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Goście: Jan Wilkanowski (przewodnik i członek grupy WWF Polska), Maciej Szymczak (Labirynt Stegna Park), Iwona Kmiecik, Miłosz Czerwik (ratownik wodny), Tomasz Ołdziejewski (twórca rekordowego modelu Titanica), Zbyszek Kozłowski (Polskie Radio Dzieciom), Jan Brzozecki (organizator Festiwalu Organowego w Stegnie), Rafał Pacewicz (twórca ławeczek na bulwarze radiowej Jedynki), Paulina Fortas (Gminny Ośrodek Kultury w Stegnie) 

Data emisji: 13.08.2022

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans

Powrót