Turystyka na dwóch kółkach. Peleton "Lata z Radiem" w Jakuszycach

8/26/2022, 12:42:00 PM

Jakuszyce - najwyżej położona dzielnica Szklarskiej Poręby - to miejsce najbliższego i ostatniego Familijnego Pikniku "Lata z Radiem". Tu również odbył się ostatni etap naszego Peletonu. 

Turystyka na dwóch kółkach. Peleton "Lata z Radiem" w Jakuszycach

Patryk Michalski i Patryk Kuniszewicz odwiedzili Góry Izerskie cz. 1 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Patryk Michalski i Patryk Kuniszewicz odwiedzili Góry Izerskie cz. 3 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Patryk Michalski i Patryk Kuniszewicz odwiedzili Góry Izerskie cz. 4 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Patryk Michalski i Patryk Kuniszewicz odwiedzili Góry Izerskie cz. 2 (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

W Góry Izerskie ruszyła silna reprezentacja Peletonu "Lata z Radiem". Reporterzy przemierzali okolicę zarówno motocyklem, jak i rowerem. Patryk Kuniszewicz na samym początku postanowił sprawdzić, czy Szklarska Poręba jest miejscem przyjaznym dla motocyklistów. - Infrastruktura jest odpowiednia. Nie mamy takich korków jak w dużych miastach. Drogi są węższe, ale myślę, że motocyklem jak najbardziej można się poruszać - mówi Krystian Bromblik z Referatu Promocji Miasta Szklarskiej Poręby. 

Rowerem czy motocyklem?

Gość audycji podkreśla, że na trasie do Szklarskiej Poręby zlokalizowane są stacje benzynowe. Nie powinno być również problemu ze znalezieniem warsztatu i akcesoriów motocyklowych. Im cieplej, tym więcej motocyklistów pojawia się na okolicznych drogach. Wiele doznań oferuje trasa od Jeleniej Góry do Czech. - Nikt nie wie, ile na tej drodze jest zakrętów. Ale dla motocyklistów jest to chyba atrakcyjne, jeśli jest dużo wychyłów - przekonuje gość "Lata z Radiem". 

Trasy w Górach Izerskich doskonale zna za to Patryk Michalski. Również przemierza Polskę jednośladem, ale nie motocyklem, tylko rowerem. - Stwierdzam, że Góry Izerskie i Szklarska Poręba to jest raj dla rowerzystów. Ponad sto kilometrów tras rowerowych. No i ja właśnie jestem na takiej jednej z tras, na Trasie Dolnego Duktu Końskiej Jamy - tłumaczy reporter "Lata z Radiem". Dodaje, że trasa ta jest trasą radiowej Jedynki. - To nam się pięknie łączy - słyszymy.

Urlop z widokiem

Wraz ze swoim przewodnikiem Patryk Kuniszewicz dotarł na taras widokowy "4 Peron", zlokalizowany przy stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna. Stąd rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Karkonosze, które można objechać motocyklem dookoła. - W jedną stronę można pojechać przez Karpacz, w drugą stronę na Czechy. Można objechać całe Karkonosze. Zacząć w Szklarskiej Porębie i skończyć w Szklarskiej Porębie - zwraca uwagę Krystian Brombik. 

Tarasy widokowe to jednak niejedyne warte uwagi miejsca. Przy drodze z Jeleniej Góry znajduje się m.in. Wodospad Szklarki, drugi co do wielkości w polskich Karkonoszach. - Samo miasteczko Szklarska Poręba jest bardzo urokliwe. Niedaleko, zostawiając motocykl na parkingu, można dojść do Wodospadu Kamieńczyka. Można też wyciągiem wjechać na Szrenicę. Ciekawa jest również trasa w stronę Świeradowa - wylicza gość "Lata z Radiem".

Właśnie tam znajduje się tzw. zakręt śmierci. Droga zatacza w tym miejscu prawie 180-stopniowy łuk. Tuż obok taras widokowy z piękną panoramą Karkonoszy.

Między Polską a Czechami

Patryk Michalski, po wizycie na rozdrożu pod Cichą Równią, ruszył ku linii kolejowej łączącej Szklarską Porębę Górną z Polaną Jakuszycką. To najwyżej położona linia kolejowa w Polsce. Zaletą Gór Izerskich jest to, że przyjemnie wypocznie tu praktycznie każdy. - Można przyjechać całą rodziną. Wyjść z małym dzieckiem i z Polany Jakuszyckiej czy z Polany Maliszewskiego trasą radiowej Jedynki dojść do rozdroża. Stamtąd można Szklarską Drogą dotrzeć na przykład do Schroniska Orle - zachęca. 


Patryk Michalski i Patryk Kuniszewicz na mecie Peletonu "Lata z Radiem" 

Kolejnym punktem rowerowego Peletonu było zakole Izery. Kilka kilometrów stamtąd rzeka ma swoje źródła, a nazwa pochodzi od celtyckiego "isirás" co znaczyło "szybki", "silny", "wartki". Izera, na początku swojego biegu, jest rzeką graniczną Polski i Czech. Stamtąd Patryk Michalski ruszył dalej, ku mecie tegorocznego Peletonu "Lata z Radiem" - ku Polanie Jakuszyckiej. Ostatecznie po 11 pojawił się tam wspólnie z Patrykiem Kuniszewiczem. 

Przed nami Letni Bieg Piastów

W tym miejscu jutro odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. Jubileuszowy, 10. Letni Bieg Piastów. Uczestników do walki zagrzewać będzie m.in. brązowa medalistka Mistrzostw Europy w biegu na 1500 metrów, Sofia Ennaoui. Bieg Piastów odbędzie się na dystansach 12, 21 i 51 km w biegach górskich. Na 12 km zorganizowany zostanie także marsz nordic walking. Uczniowie klas I-VI podstawówek pobiegną w Wyprawie Zuchów, a dzieci jeszcze młodsze w Biegu Przedszkolaka. 


***

Audycja: Lato z Radiem

Prowadziła: Joanna Racewicz

Reporter: Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski

Data emisji: 26.08.2022  

Godziny emisji: 9.00-12.00

mg

Powrót