10. Letni Bieg Piastów. "Lato z Radiem" na krętych ścieżkach Gór Izerskich

8/27/2022, 1:40:00 PM

Kręte ścieżki, trudne drogi wciąż pod górkę i z górki. "Lato z Radiem" odwiedziło jedyną taką Polanę Jakuszycką. Pieszo, na rowerze i na motorze odkrywaliśmy i zwiedzaliśmy Karkonosze, a wszystko to z okazji 10. Letniego Biegu Piastów. 

10. Letni Bieg Piastów. "Lato z Radiem" na krętych ścieżkach Gór Izerskich

10. Letni Bieg Piastów. "Lato z Radiem" z Polany Jakuszyckiej cz. 1 (Jedynka)

00:00

10. Letni Bieg Piastów. "Lato z Radiem" z Polany Jakuszyckiej cz. 2 (Jedynka)

00:00

10. Letni Bieg Piastów. "Lato z Radiem" z Polany Jakuszyckiej cz. 3 (Jedynka)

00:00
  • Jubileuszowa, 10. edycja Biegu Piastów odbywa się w dniach 27-28 sierpnia na Polanie Jakuszyckiej. 
  • Trasy zaczynają się i kończą w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach. 
  • Biegi odbywają się na dystansach 12, 21 i 51 km w biegach górskich. Dzieci mogą brać udział w Wyprawie Zuchów, a najmłodsi uczestnicy w Biegu Przedszkolaka. 
  • Jakuszyce są także węzłem letnich szlaków turystycznych i rowerowych, wykorzystywanym przez turystów przez cały sezon.

Letni Bieg Piastów 

10. Letni Bieg Piastów odbywa się na dystansach 12, 21 i 51 km w biegach górskich. Na 12 km zorganizowany został także marsz nordic walking. Uczniowie klas I-VI podstawówek pobiegli w Wyprawie Zuchów, a dzieci jeszcze młodsze w Biegu Przedszkolaka. 


Trasy Letniego Biegu Piastów zawsze zaczynają się i kończą w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach. Na przestrzeni lat zmieniały się w zależności od pomysłów organizatorów, opinii biegaczy, jak również w trosce o ochronę środowiska i w zależności od możliwości logistycznych. Niezmienne jest to, że uczestnicy Letniego Biegu Piastów mogą zobaczyć w trakcie rywalizacji najpiękniejsze zakątki polskiej części Gór Izerskich. 

Na starcie półmaratonu stanie dwóch wielkich mistrzów zimowego Biegu Piastów na nartach biegowych, zwycięzców na koronnym dystansie 50 km. Zbigniew Lis, zwany Królem Samolotu, wygrał pięćdziesiątkę trzy razy (w 1980, 1983 i 1989), a Waldemar Witulski dwa razy (1984 i 1987).


Jak podkreśla Leszek Kosiorowski, rzecznik 10. Letniego Biegu Piastów, faworytem w ultramaratonie na dystansie 51 km jest Jacek Sobas. - Jest to bardzo ciekawa osobowość, człowiek z Kędzierzyna-Koźla, którzy przeniósł się do Szklarskiej Poręby z uwagi na Jakuszyce. Jest on stuprocentowym biegaczem - podkreśla. - Wśród pań stawiam na Olę Gruszkę. Z zawodu jest nauczycielką, która po godzinach biega i przez całe wakacje przygotowywała się do tegorocznego Biegu Piastów, więc myślę, że będzie w wysokiej formie - ocenia gość Jedynki. 


00:00

 

- Jutro w Biegu Przedszkolaka najmłodsi będą biec na 300 metrów. To są bardzo ważne biegi, bo wielu z tych, którzy dzisiaj biegają w ultramaratonach i półmaratonach, brali udział 20-30 lat temu w dystansach dla dzieci - podkreśla Leszek Kosiorowski. 

Sofia Ennaoui zagrzewa biegaczy do walki 

Brązowa medalistka Mistrzostw Europy w biegu na 1500 metrów Sofia Ennaoui zagrzewa do walki uczestników 10. Letniego Biegu Piastów, który w ten weekend rozgrywany jest na trasach Gór Izerskich, ze startem i metą w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. - Cieszę się, że mogę tutaj być z wami - przyznaje Sofia Ennaoui. - Mam okazję być w roli kibica, to jest dla mnie bardzo fajna przygoda i doświadczenie, z tego względu, że oglądanie wysiłków biegaczy z drugiej strony jest bardzo ciekawe - mówi w rozmowie z Patrykiem Michalskim. 

Uczniowie klas I-VI podstawówek pobiegli w Wyprawie Zuchów, a dzieci jeszcze młodsze w Biegu Przedszkolaka. - To jest dla mnie największa frajda, że od małego zaczyna się sportowa kariera i jest mi miło oglądać dzieci, które rywalizują. Tak się zaczynają sportowe kariery - podkreśla brązowa medalistka ME. 

00:00

 

Historia Biegu Piastów 

Bieg Piastów to międzynarodowa impreza narciarska odbywająca się na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie od 1976 roku. Pierwszą edycję zorganizował Julian Gozdowski. - W pierwszym Biegu Piastów w 1976 roku wystartowało około 500 osób - wspomina. 

Jak sam mówi, jest związany z tym terenem od bardzo dawna. - To jest 1945-1946 rok, czyli początki wyzwolenia naszego kraju i powrotu ziem do Polski. Jak tutaj wróciłem, to pierwszą rzeczą, którą chciałem zrobić, to odnaleźć jak najwięcej polskości na tych terenach - wspomina Julian Gozdowski. - Jakuszyce były bardzo daleko i musiałem ciągle tłumaczyć, gdzie one są i przekonywać ludzi do tego miejsca - opowiada. 

Przepiękne krajobrazy, unikalny klimat 

Jakuszyce są węzłem letnich szlaków turystycznych i rowerowych, wykorzystywanym przez turystów przez cały sezon. Zachwycają pięknymi krajobrazami, a - co ciekawe - na terenie Jakuszyc znajduje się najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce.

- Zapraszamy tutaj zarówno w Góry Izerskie, jak i na spacery z dziećmi. Mamy bardzo łagodne szlaki - mówi w radiowej Jedynce Izabela Michalik, przewodnik PTTK. - Na terenie gminy Szklarska Poręba mamy Wodospad Kamieńczyka, jeden z najpiękniejszych ze wspaniałym wąwozem. Tutaj wodospad znalazł uznanie wśród filmowców, był tu kręcony film "Opowieści z Narnii". Drugi wodospad jest równie urokliwy, leżący w gminie Piechowica - Wodospad Szklarki - opowiada rozmówczyni Sławy Bieńczyckiej i Romana Czejarka. 

00:00

 

Czytaj również:

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzili: Sława Bieńczycka i Roman Czejarek

Reporterzy: Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski 

Goście: Sofia Ennaoui (brązowa medalistka ME w biegu na 1500 m), Leszek Kosiorowski (rzecznik 10. Biegu Piastów), Julian Gozdowski (inicjator i komandor Biegu Piastów), Olaf Ważyński (Program 1 Polskiego Radia), Izabela Michalik (przewodnik PTTK), Dorota Dziadkowiec-Michoń (główny sędzia 10. Biegu Piastów), Zbyszek Kozłowski (Polskie Radio Dzieciom), Agnieszka Kunikowska (Program 1 PR)

Data emisji: 27.08.2022 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans

Powrót