Gęsi, bociany, łabędzie. "Lato z Radiem" w ptasiej gościnie
8/31/2022, 12:57:00 PM
Przez ponad dziesięć wakacyjnych tygodni o godz. 9 słuchaczy witały dźwięki "Polki Dziadek". Odwiedziliśmy 61 miejsc od morza po góry. Poznaliśmy dziesięciu Superbohaterów, niezwykłych ludzi niosących bezinteresowną pomoc innym. Na zakończenie "Lata z Radiem" 2022 szukaliśmy ptaków, które jeszcze nie odleciały na zimę.
Maciej Walecki poszukiwał gatunków ptaków, które jeszcze nie odleciały na zimę cz. 1 (Lato z Radiem/Jedynka)
Maciej Walecki poszukiwał gatunków ptaków, które jeszcze nie odleciały na zimę cz. 2 (Lato z Radiem/Jedynka)
Maciej Walecki poszukiwał gatunków ptaków, które jeszcze nie odleciały na zimę cz. 3 (Lato z Radiem/Jedynka)
Reporterzy "Lata z Radiem" w trakcie wakacji przejechali 33 183 kilometry. Wszystko po to, by zaprezentować ciekawe miejsca w Polsce i by móc spotkać się ze słuchaczami Programu 1 Polskiego Radia. W ostatnim dniu audycji Maciej Walecki odwiedził rezerwat przyrody Stawy Raszyńskie. Tu poszukiwał ptaków, które jeszcze nie odleciały na zimę.
Pierwszym gatunkiem, który spotkał, była dzika gęś. - Niektórzy mówią, że gęsi są brązowe. Ale to jest nieprawda, ponieważ w kolorze ich piór jest wiele subtelnych odcieni - mówi Monika Klimowicz-Kominowska, rzeczniczka Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Odnajdziemy m.in. biel i beż. - Dopiero widząc gęś z bliska, możemy zobaczyć ten niesamowity rysunek piór - podkreśla.
Inteligentny jak gęś
Gość "Lata z Radiem" zwraca uwagę, że gęś jest ptakiem niezwykle mądrym. Stąd konkluzja, że powiedzenie "głupi/głupia jak gęś" jest absolutnie nieadekwatne. - Mają ogromne instynkty rodzinne i są naprawdę bardzo inteligentne - wyjaśnia Monika Klimowicz-Kominowska. Podczas wędrówki gęgaw z południa na północ część z nich zostaje w Polsce. - Decydują się na wychowywanie młodych na miejscu. - Natomiast większa część wiosną przelatuje na daleką północ, a za chwilkę będą wracać - słyszymy.
Gęsi należą do ptaków blaszkodziobych. Posiadają one wypustki, pozwalające na przecedzanie wody w poszukiwaniu pożywienia, lub też na rozcieranie pokarmu, co czyni go lepiej przyswajalnym. - To są fascynujące ptaki. Są niezwykle opiekuńcze nie tylko w stosunku do swoich piskląt, ale do też do piskląt gęsi, które razem z nimi gniazdują - mówi gość "Lata z Radiem". Dodaje, że często jedna gęś opiekuje się kilkunastoma młodymi. To swoiste ptasie przedszkole.
Ptasie zwyczaje
Kolejnym okazem, który Maciej Walecki podziwiał w rezerwacie, była czapla. Siedząca w cieniu, na wystającym z wody konarze. W Stawach Raszyńskich można zaobserwować zarówno czaplę siwą, jak i czaplę białą. - Niesamowite ptaki, przepiękne. Te dwa gatunki gniazdują w Polsce, ale pojawiają się też przybysze z południa. Na przykład czapla purpurowa czy czapla nadobna - podkreśla Monika Klimowicz-Kominowska.
Czaple wędrują za pokarmem, potrzebują żywych ryb. Wraz z nadejściem zimy, gdy stawy raszyńskie zamarzają, muszą one migrować. A czym są w istocie ptasie migracje? Podróżą na wakacje czy podróżą z wakacji? - Najcięższa praca, jaką jest wychowanie piskląt, już za nimi. Ale teraz nadal będą tymi młodymi się opiekować. Czeka je wędrówka do Afryki. Niektóre już są w drodze, niektóre jeszcze zbierają siły przed odlotem. Ale można powiedzieć, że lecą na wakacje - uważa gość audycji.
Nie dokarmiajmy ptaków "w ciemno"
Kaczki i łabędzie to ptaki, które były wędrowne, ale za sprawą człowieka zmieniły swoje nawyki. - Łabędzie przestały migrować. To ptaki duże i ciężkie, więc możemy się domyślić, że migracja także nie jest dla nich łatwym zadaniem, wymaga mnóstwa energii - wyjaśnia rzeczniczka Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. To regularne dokarmianie sprawiło, że ilość pożywienia stała się wystarczająca. W efekcie łabędzie zrezygnowały ze swoich dotychczasowych zwyczajów.
Okazuje się jednak, że w ten sposób poniekąd szkodzimy ptakom. Eksperci zwracają uwagę, że ptaki powinny migrować, a przede wszystkim nie powinny korzystać z ludzkiego pokarmu. Dla nich właściwa jest przede wszystkim roślinność wodna. - Wiele miast ma tzw. kaczkomaty. Są to urządzenia, które często bezpłatnie dystrybuują karmę dla ptaków wodnych. Proszę z nich korzystać. Natomiast ważne, by nie wrzucać pokarmu do wody - apeluje gość audycji. W wodzie bowiem pokarm bardzo szybko się psuje.
***
Audycja: Lato z Radiem
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Reporter: Maciej Walecki
Gość: Monika Klimowicz-Kominowska (rzeczniczka Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków)
Data emisji: 31.08.2022
Godziny emisji: 9.00-12.00
mg

Powrót