Wspomnienia i wpadki. 51. "Lato z Radiem" dobiegło końca

8/31/2022, 2:45:00 PM

Po ponad dziesięciu tygodniach przyszedł czas na finałowe "Lato z Radiem". Kultowa audycja Programu 1 Polskiego Radia, która rozbrzmiewała od poniedziałku do soboty w godz. 9.00 - 12.00, powróci za rok. Ostatnia audycja to jednak dobry czas na podsumowania, wspomnienia i podzielenie się wpadkami z anteny. 

Wspomnienia i wpadki. 51. "Lato z Radiem" dobiegło końca

Sześcioro prowadzących: Agnieszka Kunikowska, Joanna Racewicz, Sława Bieńczycka, Roman Czejarek, Maciej Kurzajewski i Daniel Wydrych. Sześcioro reporterów: Małgorzata Abgarowicz, Agnieszka Ciecierska, Maciej Walecki, Patryk Bedliński, Patryk Michalski i Patryk Kuniszewicz.

Dziesięciu Superbohaterów "Lata z Radiem"33 183 przejechane kilometry. Ponad 60 odwiedzonych miejscowości. Familijne Pikniki, mnóstwo rozdanych maskotek i godziny doskonałej zabawy. 51. "Lato z Radiem" dobiegło końca.

Dziennikarz też człowiek, wpadki mu się zdarzają

W związku z zakończeniem "Lata z Radiem" jak co roku wyemitowaliśmy kompilację antenowych wpadek i przejęzyczeń. Z udziałem słuchaczy, ale przede wszystkim z udziałem redaktorów prowadzących. Bo śmiech to zdrowie, a my mamy do siebie dystans. To również dowód na to, że "Lato z Radiem" jest audycją realizowaną "na żywo", często bardzo spontaniczną.


00:00

Skojarzenia dziś. Skojarzenia dawniej

Skojarzenia to jeden z ulubionych konkursów słuchaczy "Lata z Radiem". Według wielu konkurs wręcz kultowy. Każdego dnia, między godz. 10.15 a 10.30 sprawdzaliśmy umiejętności trojga słuchaczy. Zestawy do skojarzeń losowała nasza magiczna maszyna. Czas na odpowiedzi to 30 sekund. Każda dobra odpowiedź to jeden punkt. Wygrywał ten, kto zdobył największą ilość punktów.

A jak brzmiała zapowiedź "Skojarzeń" w latach 90.? Próbka poniżej:


00:00

 

"Lato z Radiem" a języki obce

Elementem, który wielu osobom nieodłącznie kojarzy się z "Latem z Radiem", są wiadomości czytane w językach obcych. Współcześnie są to: niemiecki, angielski, ukraiński. W przeszłości nie było angielskiego i ukraińskiego, pojawiały się natomiast: rosyjski, czeski i szwedzki.

A w jaki sposób pożegnano się ze słuchaczami 31 sierpnia 1971 roku? Co wówczas powiedziano i kim była właścicielka uroczego głosu? O to zapytaliśmy Joachima Ciecierskiego, dziennikarza Polskiego Radia dla zagranicy, czytającego wiadomości w języku niemieckim.

00:00

 

Ryś ma imię!

Bez maskotki trudno sobie wyobrazić "Lato z Radiem". To zarówno symbol audycji, jak i obiekt westchnień słuchaczy. W tym roku maskotką był ryś. Cechy szczególne? Uszy zakończone czarnymi pędzelkami włosów, bokobrody i cętkowane futro. Świetnie wspinają się po drzewach i szybko między nimi biegają. Decyzją słuchaczy otrzymał on imię: Rysiunek.

00:00

 

I ten zwyczaj, nadawania imion przez słuchaczy, ma bogate tradycje w "Lecie z Radiem". W ostatnim wydaniu tegorocznej audycji przypomnieliśmy wydarzenia sprzed 51 lat. 31 sierpnia 1971 roku rozstrzygnięto konkurs na imię dla... żubrzątka, które urodziło się w rezerwacie pokazowym Białowieskiego Parku Narodowego.


00:00

 

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia emitowane było codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Wszystkie audycje można odsłuchać TUTAJ.

***

Audycja: Lato z Radiem

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Data emisji: 31.08.2022  

Godziny emisji: 9.00-12.00

mg

Powrót

Sylwia Grzeszczak i LemON na scenie "Lata z Radiem" [WIDEO]

W poszukiwaniu legendarnej Paskudy... "Lato z Radiem" nad Zalewem Zegrzyńskim

Przeżyjmy to jeszcze raz! "The Best of Lato z Radiem 2021" [ZOBACZ WIDEO]