Wybraliśmy imię dla rysia - maskotki "Lata z Radiem"

8/31/2022, 12:10:00 PM

Słuchacze "Lata z Radiem" przez całe wakacje nadsyłali propozycje imienia dla rysia, tegorocznej maskotki audycji. Z ponad stu ostatecznie wybrano to jedno: "Rysiunek". Mamy film, jak wyglądało rozstrzygnięcie konkursu na antenie. Zapraszamy do obejrzenia!

Wybraliśmy imię dla rysia - maskotki "Lata z Radiem"

Ryś "Lata z Radiem" ma imię (Lato z Radiem/Jedynka)

00:00

Pędzel, Gabrysia, Rysia, Michaś, Wiewiór, Maryś, Żartowniś, Bieszczad czy Rysik. To tylko część z ponad setki zgłoszeń nadesłanych przez słuchaczy "Lata z Radiem" w ramach plebiscytu na imię dla tegorocznej maskotki. Ostatecznie, decyzją dziennikarzy Programu 1 Polskiego Radia, zwyciężyło imię "Rysiunek".

Maskotka - symbol "Lata z Radiem"

Bez maskotki trudno sobie wyobrazić "Lato z Radiem". To zarówno symbol audycji, jak i obiekt westchnień słuchaczy. W tym roku maskotką był ryś. Choć "Lato z Radiem" pojawiło się na antenie Programu 1 Polskiego Radia 1 lipca 1971 roku, na maskotkę trzeba było poczekać ponad dwadzieścia lat. Po raz pierwszy pomysł ten zrealizowano w roku 1996. Zaczęło się od krowy i żaby, a później to już poszło. Kozica, salamandra, pies, kot, stonoga, ale i strach na wróble. W zeszłym roku wybór padł na bociana.

W tym roku królował ryś. Cechy szczególne? Uszy zakończone czarnymi pędzelkami włosów, bokobrody i cętkowane futro. Świetnie wspina się po drzewach i szybko między nimi biega. Zobaczyć go "na żywo" to sukces. Ryś jest trzecim pod względem wielkości, po niedźwiedziu i wilku, europejskim ssakiem. To obywatel Europy pełnym pyskiem. Mieszka w Bieszczadzkim Parku Narodowym i w ukraińskim Nadsańskim Regionalnym Parku Krajobrazowym.

Rysiunek - łączy narody

To rzadkie zwierzę, o którego przeżycie walczyło wielu przyrodników i leśników, może być symbolem odrodzenia. To ważne, szczególnie w obecnej sytuacji. - Ryś jako symbol wspólnoty z Ukrainą. Zamieszkuje i na naszych terenach, i na terenie Ukrainy. Postanowiliśmy, że w tym roku będzie to ryś przyjaźni - tłumaczył dyrektor Programu 1 Polskiego Radia Marcin Kusy.

Maskotkę można było zdobyć m.in. w konkursach emitowanych na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Przez całe wakacje trwał również plebiscyt na imię dla ulubieńca słuchaczy. Ostatecznie wybrano imię "Rysiunek". Propozycję nadesłał pan Paweł. "Zawsze dostajecie rysunki od dzieci. Więc może by rysia nazwać Rysiunek" - napisano w uzasadnieniu.

***

Audycja: Lato z Radiem

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Data emisji: 31.08.2022  

Godzina emisji: 11.46

mg

Powrót

Sylwia Grzeszczak i LemON na scenie "Lata z Radiem" [WIDEO]

W poszukiwaniu legendarnej Paskudy... "Lato z Radiem" nad Zalewem Zegrzyńskim

Przeżyjmy to jeszcze raz! "The Best of Lato z Radiem 2021" [ZOBACZ WIDEO]