"Lato z Radiem" 2022 dobiegło końca. Jak spędziliśmy te wakacje?

9/1/2022, 11:23:00 AM

Podróże po Polsce, spotkania z czołowymi postaciami polskiej kultury, wyprawy rowerowe i motocyklowe, odwiedziny u Superbohaterów niosących bezinteresowną pomoc bliźniemu, pełne atrakcji Familijne Pikniki, wakacyjna muzyka i konkursy z cennymi nagrodami. Takie było lato 2022 - "Lato z Radiem" w Programie 1 Polskiego Radia. 

"Lato z Radiem" 2022 dobiegło końca. Jak spędziliśmy te wakacje?

Polska - od morza po górskie szczyty

Stałym elementem "Lata z Radiem" są podróże po Polsce. Każdego roku, reporterzy zabierają słuchaczy  w najciekawsze i najpiękniejsze zakątki kraju. Tym razem odwiedziliśmy 62 takie miejsca. Zaczęło się od poszukiwań rysia w Bieszczadach, a nad Jeziorem Białym rozmawialiśmy o bezpiecznym wypoczynku nad wodą. W Warszawie graliśmy w krykieta, odkrywaliśmy skarby Pilicy, zwiedzaliśmy Hutę Głogów, a w Chlewiskach odwiedziliśmy Muzeum Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego.

Ważną częścią trasy reporterskiej, był cykl "Jestem stąd". Tym razem, w roli przewodników występowali znani i lubiani przedstawiciele polskiej kultury. Aktorzy, pisarze, dziennikarze. Zapraszali słuchaczy w swoje rodzinne strony, które pokazywali z innej, nieoczywistej perspektywy. Anna Dymna zaprosiła "Lato z Radiem" do Krakowa, Piotr Kościelny oprowadzał nas po Wschowie, Artur Urbanowicz odkrywał sekrety Jaćwingów na Suwalszczyźnie. A takich wędrówek było zdecydowanie więcej.

ZOBACZ FRAGMENT RELACJI Z WIZYTY W ZAKŁADZIE SZKUTNICZYM:

Familijne Pikniki, a wcześniej Peleton "Lata z Radiem"

Nowością w "Lecie z Radiem" były Familijne Pikniki. W każdą letnią sobotę zapraszaliśmy do innego polskiego miasta. Od godziny 11.00, na mieszkańców i turystów czekało moc atrakcji. Wiek nie był tu ważny. Gwiazdy "Lata z Radiem" Roman Czejarek i Sława Bieńczycka prowadziły konkursy i quizy, dziennikarze Jedynki Dzieciom i Cyfrowego Radia Dzieciom przygotowali prawdziwe ćwiczenia z wyobraźni, a Piotr Galus, Natalia Litwiniuk i Natalia Filipp dbali o kondycję fizyczną zgromadzonych.

Za nami Tarnów, Uniejów, Działoszyn, Ostrołęka i Myślenice, Sieradz, Stegna, Legnica, Polkowice i Jakuszyce. W każdym z tych miejsc, meldowaliśmy się już dzień wcześniej. Patryk Michalski, Patryk Bedliński i Patryk Kuniszewicz przemierzali je w ramach Peletonu "Lata z Radiem". Rowerem i motocyklem. Trasa nad Rabą, chłód Ojcowskiego Parku Narodowego, geologiczne ciekawostki Działoszyna. To tylko część przygód przeżywanych w siodełku.

TAK BAWILIŚMY SIĘ W DZIAŁOSZYNIE:

Liga Superbohaterów "Lata z Radiem"

Plebiscyt Liga Superbohaterów "Lata z Radiem" służył pokazaniu osób, które pomagają innym. Nie chodziło o wielkie fundacje i wielkie akcje, ale o osoby, które na co dzień bezinteresownie wspierają potrzebujących. Po pracy, po godzinach poświęcają czas innym. Nie patrząc na koszty, bo liczy się dobro. Kandydatów do tytułu można było zgłaszać od 6 czerwca do 21 sierpnia. Przez całe wakacje, wyłoniliśmy i przedstawiliśmy dziesięć takich niezwykłych osób.

Pani Ewa z Wągrowca, która od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę pomaga uchodźcom. Pan Przemysław z Ludwikowa, który ponad dwadzieścia razy jechał na Ukrainę z transportem pomocy humanitarnej, pani Maria z okolic Łodzi, która wspiera mamy samotnie wychowujące dzieci, wielodzietne rodziny i porzucone zwierzęta. To również pani Ewa z osady Leśno, która doświadczona przez los chorobą (stwardnienie rozsiane) ma siłę, by podnosić na duchu innych.

TO JEDEN Z DZIESIĘCIU SUPERBOHATERÓW "LATA Z RADIEM":

Ryś RYSIUNEK

"Lato z Radiem" to również maskotka. Po raz pierwszy, pomysł ten zrealizowano w roku 1996, choć przecież audycja zadebiutowała na antenie Programu 1 Polskiego Radia 1 lipca 1971 roku. Zaczęło się od krowy i żaby, a później to już poszło. Kozica, salamandra, pies, kot, stonoga, ale i strach na wróble. W zeszłym roku wybór padł na bociana, a symbolem tegorocznego "Lata z Radiem" był ryś. To do niego przez dwa miesiące wzdychali słuchacze, o niego walczyli w konkursach.

To rzadkie zwierzę, o którego przetrwanie zabiegało wielu przyrodników. Symbol odrodzenia i solidarności z walczącą Ukrainą. - Ryś jako pewien symbol wspólnoty - tłumaczył dyrektor Programu 1 Polskiego Radia, Marcin Kusy. Przez całe wakacje można było nadsyłać propozycje imienia dla rysia. Z ponad stu ostatecznie wybrano to jedno: "Rysiunek". Jak w uzasadnieniu napisał pan Paweł: "Zawsze dostajecie rysunki od dzieci. Więc może by rysia nazwać Rysiunek".

RYŚ "LATA Z RADIEM" MA IMIĘ:

Lektury "Lata z Radiem"

W tym roku to słuchacze mogli zdecydować o tym, która lektura będzie czytana na antenie Programu 1 Polskiego Radia. W każdy poniedziałek i piątek, do 10 czerwca, po godz. 10.35 proponowaliśmy fragmenty słuchowiska lub czytane przez aktorskie gwiazdy fragmenty powieści. Frapujące powieści przygodowe, zajmujące romanse, wciągające kryminały. Klasyka światowej literatury w wydaniu dźwiękowym i w interpretacji niezapomnianych głosów.

Plebiscyt nie wyłonił jednak zdecydowanego zwycięzcy. Z tego powodu zapadła decyzja o wyborze aż pięciu lektur. Każdą z nich emitowaliśmy przez dwa tygodnie. I tak, zaczęliśmy od "Lesia" Joanny Chmielewskiej. Później była "Duma i uprzedzenie" Jane Austen, "Pies Baskerville'ów" Arthura Conan Doyle'a, "Lalka" Bolesława Prusa i "Boczne Drogi" Joanny Chmielewskiej. Ostatni fragment został przeczytany na antenie 31 sierpnia po godz. 11.30.

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia emitowaliśmy codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Archiwalnych audycji można posłuchać TUTAJ.

Powrót

Sylwia Grzeszczak i LemON na scenie "Lata z Radiem" [WIDEO]

W poszukiwaniu legendarnej Paskudy... "Lato z Radiem" nad Zalewem Zegrzyńskim

Przeżyjmy to jeszcze raz! "The Best of Lato z Radiem 2021" [ZOBACZ WIDEO]